Lipiec 1, 2017      12:53

Jesteś tutaj

Wakacyjne zabawy na plaży


Wakacyjne zabawy na plaży
0

4945

1
Wakacje to czas na relaks i odpoczynek. Jest to również doskonały moment na zabawę z dzieckiem. Organizując go możesz proponować maluchowi czynności, które przy okazji stymulują różne zmysły. Większość proponowanych poniżej zabaw jest nam znana z dzieciństwa, jednak może warto je sobie przypomnieć przed wyjazdem na letni wypoczynek.
  1. Skakanie przez fale to propozycja zabawy rozwijającej koordynację i równowagę. Dzieci bardzo lubią ten rodzaj aktywności. Można również przeskakiwać przez wykopane wcześniej dołki lub usypane z piasku górki. 
  2. Narysuj na mokrym piasku linię o różnych kształtach w zależności od umiejętności dziecka. Poproś dziecko o przejście z jednego końca na drugi. Następnie wyszukajcie na plaży drobne kamyczki i wyłóżcie nimi ścieżkę. Powstanie wam, równoważna ścieżka dotykowa.
  3. Ulepcie z dzieckiem po pięć kulek z mokrego piasku. Ustaw wieżę z kilku zabawek plażowych. Ustalcie z pociechą punktację za trafienia i zacznijcie zabawę. Rzucajcie na przemian i liczcie swoje punkty zdobywane za rozbicie wieży.
  4. Zabawy w rzucanie piłeczkami do wykopanych przez dziecko dołków, może być również ciekawą zabawą rozwijającą koordynację wzrokowo-ruchową. 
  5. Poproś dziecko by położyło się na plecach i przyciągnęło nogi ugięte w kolanach do brzucha. Poinformuj, że będziecie się bawić w wyrzutnię piłek. Dorosły rzuca, a dziecko próbuje odbić piłkę jak najmocniej potrafi. Możecie mierzyć odległość na jaką poleciała zabawka Dla młodszych dzieci można wykorzystać balonik na sznurku. W czasie tej zabawy ćwiczysz mięśnie swojego malucha oraz refleks.
  6. Zorganizuj zabawę w kopanie dołków „Kto wykopie najgłębszy dół w określonym czasie?”. Kolejną zabawą jest wykopanie dwóch dołów o tym samym rozmiarze. Przygotuj dla siebie i dziecka po jednym wiaderku. Zróbcie zawody „Kto najszybciej napełni swój dołek wodą”.  
  7. Nie zapominajcie również o budowaniu zamków lub innych budowli z pisaku. Nakładanie piachu do pojemników o różnej wielkości, uklepywanie go rączkami i wreszcie polewanie „błotkiem (piasek z wodą)” za pomocą dwóch paluszków będzie miało pozytywny wpływ na rozwój małej motoryki. 
  8. Zabierz ze sobą dwie litrowe butelki po wodzie. Poproś dziecko o napełnienie ich suchym piaskiem. Może to robić rączką lub za pomocą łyżki, łopatki itp. Możesz spróbować formy rywalizacji „Kto szybciej?” lub poczekać, aż zrobi to powoli. Gdy butelki są pełne usiądź na plaży z wyprostowanymi nogami i poproś dziecko o zrobienie masażu piaskiem wysypywanym z butli. Następnie zapytaj czy chce się zamienić rolami.
  9. Jeśli jesteś z dzieckiem w wodzie pobaw się w utrzymywanie pod wodą piłki plażowej. Walka z grawitacją lub próby złapania piłki po wypuszczeniu z rąk to świetne ćwiczenia koordynacji.
  10. Zorganizuj zabawę w zasypywanie kogoś lub siebie. Jeśli dziecko będzie się obawiało to zaproponuj zasypanie tylko nóg tzn. Wykop dołek stań w nim i pozwól zasypać się do kolan. Pokaż dziecku jak można się wydostać. Jest to dobra zabawa pozwalająca lepiej poczuć swoje ciało. Stymuluje dotyk, ale i propriocepcję.
 

1 Komentarz

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
CAPTCHA obrazkowa
Wpisz litery pokazane na obrazku
jola (niezweryfikowany)    1 rok 3 miesiące
Ciekawe pomysły, na pewno wypróbujemy. Mamy jeszcze gry magnetyczne z tublu.pl, są niewielkiego rozmiaru, więc zmieszczą się do plażowego koszyka. Zabieramy też kolorowanki i koła do pływania.

Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły