Listopad 7, 2017      16:23

Jesteś tutaj

Twoje dziecko nagle wpada w płacz, czy to normalne?


Zatrzymać płacz dziecka

Czy zdarza ci się usłyszeć nagły płacz malucha, biegniesz do pokoju, gdzie się bawi, a tu nagle płacz znika tak szybko jak się pojawił?

Napady płaczu mogą się dziać bez powodu, ale mogą mieć również kilka typowych przyczyn. Choroba, nagły wzrost bólu, a następnie jego spadek np. przy bolącym uchu bądź twój maluch jeszcze nie mówi, a płacz jest dla niego sposobem wyrażenia, że czegoś potrzebuje np. uwagi, zabawki, lub przekąski. Być może twoje dziecko przypomniało sobie jakieś przerażające doświadczenie, nawet jeśli nie zadziało się ono w tym momencie. Granica między udawaniem i prawdziwym życiem jest rozmyta dla małych dzieci, ale cokolwiek jak przykładowo głośny szum na ekranie telewizora lub obrazek w książce może wywołać u dziecka płacz nawet kilka dni później. Łatwe przechodzenie od płaczu do radości, czyli chwiejność emocjonalna jest również charakterystyczna dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Temat ten został omówiony w osobnym artykule. 

Sposoby radzenia sobie ze łzami:

  • Zorientuj się czy dziecku nic nie dolega, jeśli masz wątpliwości co do stanu zdrowia skorzystaj z pomocy lekarskiej.
  • Zignoruj płacz, dzieci lubią bliskość rodzica i szybko to wykorzystują. Jeśli jesteś pewien, że dziecko jest zdrowe możesz przeciągnąć chwilę zanim do niego podejdziesz. Możesz zakomunikować, że porozmawiacie jak się uspokoi.
  • Można zainteresować malucha odwracając jego uwagę. Mówisz „Zobacz, a co tam się stało, coś słyszałam?” przesadnie wyrażasz emocje mimiką, podnosisz dziecko i przechodzisz do drugiego pokoju. Sytuacja, w której rodzic wywołuje efekt zaskoczenia często pomaga przerwać płacz.
  • Jeśli pociecha płacze z powodu niezdecydowania np. którą zabawkę weźmie na dwór i chce wziąć całą torbę. Daj dziecku ograniczony wybór. Pozwalanie na podejmowanie decyzji wytwarza poczucie iż jego głos się liczy, jest ważny.
  • Naucz dziecko prostych słów by mogło opisać swoje uczucia, takie jak radość, smutek, złość i zmęczenie. Musisz je stosować często i w odpowiednich sytuacjach, aby mogło zrozumieć, w jaki sposób i kiedy je stosować. Następnym razem gdy zacznie płakać, schyl się do niego by złapać kontakt wzrokowy i zapytaj: „Co się stało? Czy jesteś smutny? zmęczony? znudzony?” Gdy dziecko będzie umiało wyrazić emocje, może być bardziej skłonne do używania języka zamiast natychmiastowego płaczu.
CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
CAPTCHA obrazkowa
Wpisz litery pokazane na obrazku

Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły