Czerwiec 13, 2016      13:08

Jesteś tutaj

Kołderki obciążeniowe w terapii sensorycznej


0

2080

1

4
Integracja sensoryczna jest umiejętnością człowieka do odpowiedniego łączenie ze sobą wszystkich bodźców zewnętrznych (wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku) oraz reagowanie na nie w prawidłowy sposób, pozwalający na normalne życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Jest to po prostu reakcja organizmu na to, co odczuwamy i wyraża się w konkretnych zachowaniach, dostosowanych do potrzeby chwili. Umiejętność tę nabywamy i pielęgnujemy przez całe życie, jednak nie zawsze funkcjonuje ona w sposób prawidłowy. Zaburzenia integracji sensorycznej bardzo często dotyczą niemowląt i małych dzieci i wymagają terapii, którą nazywa się po prostu „terapią integracji sensorycznej”. Istnieją różne metody jej przeprowadzania i wiele zależy od rodzaju schorzenia dziecka, jednak bez względu na to, co mu dolega, istnieje pomoc, która jest uniwersalna dla każdego przypadku. Mowa o kołderkach sensorycznych i w tym artykule opiszemy ich działanie.
 
Kołdry sensoryczne - zastosowanie i przeznaczenie
 
Kołderki sensoryczne, zwane inaczej obciążeniowymi, posiadają niezwykłe właściwości terapeutyczne i używa się ich przy wszelkich zaburzeniach integracji sensorycznej. Kołderki stanowią uzupełnienie kompleksowej terapii i używa się ich przy takich chorobach jak np. zespół Downa, Aspergera lub autyzm, ale także przy rzadkich chorobach genetycznych lub po prostu zwykłych problemach psychofizycznych i rozwojowych dziecka.
Działanie kołder sensorycznych i ich udział w terapii integracji sensorycznej polega przede wszystkim na stymulowaniu układu proprioreceptywnego dziecka, poprzez delikatny ucisk kołderki na jego ciało.
Układ proprioreceptywny odpowiada za czucie głębokie mięśni i ścięgien, czyli czucie własnego ciała oraz jego ułożenia. Jako zmysł rozwija się bardzo wcześnie, na etapie niemowlęcym, i dotyczy mięśni, stawów oraz tkanek, które je otaczają. Receptory proprioreceptywne znajdują się właśnie w mięśniach i ścięgnach i pozwalają na świadome i prawidłowe układanie kończyn. Kołdry sensoryczne stymulują te receptory, co poprawia integracje sensoryczną dziecka – ma to bezpośredni wpływ na jego koncentrację, skupienie oraz prawidłowe odczuwanie i przetwarzanie bodźców zewnętrznych.
 
Informacje ogólne 
 
Kołdry sensoryczne muszą być przede wszystkim dostosowane do służenia małym dzieciom – wykonane są zatem z materiałów naturalnych i hipoalergicznych. Jeżeli jednak dziecko cierpi na jakieś uczulenia, to warto, przed zamówieniem, poinformować o tym osobę, która wykonuje takie kołderki. Pozwoli to na dołożenie jeszcze większych starań, by proces produkcji był pomyślny i by kołderka dobrze służyła dziecku z alergią. Kołderki są stosunkowo ciężkie i dopasowują się do ciała dziecka podczas jego snu i odpoczynku – warto zatem zadbać o jej właściwy rozmiar, gdyż za duża lub za mała będzie funkcjonowała nieprawidłowo lub wcale.
Kołderki nie muszą być używane tylko w nocy – ich zastosowanie jest uniwersalne i można przykrywać nimi dziecko także w czasie dna, podczas drzemek czy zwykłej zabawy. Należy natomiast zachować szczególną uwagę przy jej praniu. Przede wszystkim zaleca się pranie ręczne (celem uniknięcia jakichkolwiek uszkodzeń, zarówno kołdry jak i bębna pralki), a suszenie powinno odbywać się w pozycji poziomej (wieszanie może spowodować jej wyciągnięcie się lub zniekształcenie). Domowi producenci, którym najlepiej jest powierzyć szycie kołder sensorycznych, zalecają po prostu stosowanie poszewek, których pranie jest łatwe i wygodne. Poszewki powinny mieć także odpowiednią barwę i wzory. Przede wszystkim chodzi o wybranie takiego koloru, który będzie uspokajał dziecko i dobrze mu się kojarzył. Wszelkie krzykliwe i jaskrawe kolory powinniśmy odrzucić. Warto natomiast wykorzystać jakiś motyw, który dobrze kojarzy się dziecku – np. ulubioną postać z bajki czy ulubiony wzorek.
 
Na co warto zwrócić uwagę?
 
Przy zamówieniu kołdry sensorycznej przede wszystkim trzeba skupić się na wzroście dziecka, by dobrać odpowiednio dużą i ciężką kołderkę dla niego. To bardzo istotne, gdyż jej działanie jest ściśle uzależnione od sposobu rozłożenia się na ciele – za krótka kołderka będzie dociskała za mocno, a za duża za słabo. Nierównomierne jej rozłożenie może mieć wręcz skutki przeciwne do zamierzonych i, zamiast uspokoić dziecko, to jeszcze je pobudzi. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, istotny jest materiał wykonania kołderki. Bawełna lub flanela bawełniana wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Wypełnienie kołdry także ma znaczenie – zaleca się używanie żwirku akwarystycznego lub granulatu (mączki szklanej), które mają specjalne właściwości obciążeniowe.
 
Kołdry obciążeniowe u domowych producentów
 
Bardzo często kołderki sensoryczne, które produkowane są masowo, mają konkretne wymiary, a nie są szyte pod dane dziecko. To błąd, który może sporo kosztować, zatem zawsze zamawiajmy je pod dziecko, najlepiej u producentów domowych. Mamy wówczas pewność, że zostaną wykonane prawidłowo, a do tego możemy z powodzeniem „ustawić” ich wygląd pod nasze pociechy. Pamiętajmy o kołderkach przy terapii integracji sensorycznej – ta niewielka zmiana może przynieść wielkie rezultaty!
 
 

1 Komentarz

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku
Mama Wojtka (niezweryfikowany)    10 miesięcy 2 tygodnie
Korzystam od niedawna z kołdry obciążeniowej, jest to super pomoc w terapii. Od kiedy Wojtuś śpi pod kołderką jest dużo bardziej zrelaksowany :) Polecam wszystkim niezdecydowanym :)

Szukaj

Formularz wyszukiwania

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety