Czerwiec 8, 2015      22:25

Jesteś tutaj

Dobór właściwej nakładki


0

11303

0

1

 

Na początek kilka słów o przyczynie:

 

Najczęściej powodem niepowodzeń w pisaniu są nieprawidłowości w napięciu mięśniowym ręki, przetrwałe odruchy. Przyczynia się to do szybkiej męczliwość ręki, drętwienia dłoni i palców, do nieprawidłowego układania palców trzymających ołówek, niezgrabnego pisma, a w efekcie do utraty motywacji i niechęć do pisania.

Chcąc rozwiązać przyczynę tych trudności wskazane jest zrobienie dziecku diagnozy z zakresu pracy ręki (diagnoza Integracji Sensorycznej, Terapii ręki). Następnie zgodnie z wynikami podjęcie terapii, wykonywanie ćwiczeń/zabaw mających na celu poprawę siły ręki.

Jednocześnie, na co dzień w przedszkolu/szkole możemy pomóc dziecku dopasowując odpowiednią dla niego nakładkę na ołówek/ długopis. Na chwilę obecną różnorodność nakładek pozwala dostosować nakładkę do danego ułożenia palców.

Opis nakładek:

Poniżej przedstawiam znane mi rodzaje nakładek, ich zastosowanie ze względu na budowę, wielkość, kształt oraz wzorce chwytów, na które mogą mieć zastosowanie.

nakładki

Informacje dotyczące wszystkich nakładek:

Wszystkie nakładki są przeznaczone zarówno dla dzieci prawo jak i lewo ręcznych
Prawidłowa wysokość nałożenia nakładki – miejsce trzymania palców ok. 2 cm od końca wkładu. 
Z wyjątkiem nakładki Mini Grip i Solo Grip, wszystkie nakładki są wykonane z elastycznego, średniej twardości materiału.
Wszystkie nakładki z wyjątkiem nakładek C.L.A.W. zwiększają średnicę przyboru do pisania.

C.L.A.W. Dostępna w trzech rozmiarach:

nakładki claw

Mała – dla dzieci w wieku przedszkolnym, od około 3 roku życia

Średnia – dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, szkolnym, od około 5 roku życia

Duża – dla dzieci w wieku szkolnym, dorosłych

nakładka claw

Jest to nakładka, która daje najlepsze efekty, kiedy mamy do czynienia z największymi nieprawidłowościami w sposobie trzymania ołówka, np.:

nieprawidłowy chwytnieprawidłowy chwytnieprawidłowy chwyt

Także wtedy, kiedy szczególnie palec środkowy, serdeczny układają się nie na swoim miejscu ponieważ żadna inna nakładka nie daje tak wyraźnej informacji dot. jego ułożenia. Przykłady chwytów z ieprawidłowym ułożeniem trzeciego palca:

nieprawidłowy chwytnieprawidłowy chwytnieprawidłowy chwyt

Stosując nakładkę C.L.A.W układamy palce na właściwym miejscu, bez konieczności pilnowania tego ze strony dziecka. Każdy palec wkładany jest do oddzielnej nasadki i one tworzą prawidłowy chwyt trójpalcowy. Po pewnym czasie korzystania z niej dziecko zaczyna samoistnie układać paluszki w prawidłowy sposób i można wtedy przejść do nakładek mniej ingerujących w ułożenie palców. Jednak to, jaką następną nakładkę zastosujemy zależy od tego jak się dziecku układają paluszki na ołówku.
Ważnym czynnikiem mającym wpływ na pisanie jest również nacisk ręki na ołówek/długopis. Czasami dzieci za mocno naciskają ołówkiem na papier, co stanowi kolejne utrudnienie podczas pisania, tzw. "rycie po papierze". Pomocą na to mogą być przybory do pisania o większej średnicy lub nakładki powiększające średnicę przyboru do pisania.
W przypadku nakładki C.L.A.W., która nie zwiększa średnicy ołówka, zredukować nacisk można poprzez nałożenie jej na grube trójkątne ołówki, pilnując, aby palce układały się na ścianach ołówka, a nie na jego kątach.

Jumbo Grip
Nakładka z rodziny Pencil Gripów, którą wyróżnia wielkość. Jest znacznie większych rozmiarów od pozostałych nakładek (ok. 40% większa niż Pencil Grip) i znajduje zastosowanie przy niewłaściwym ułożeniu palca wskazującego. Kiedy jest on za bardzo wyprostowany lub zbyt podwinięty do góry. Nakładka Jumbo powoduje ułożenie palca wskazujące we właściwy sposób, zapewniając odpowiedni komfort podczas pisania.

nakładka jumbo

Przykładowe chwyty, w których nakładka Jumbo może być pomocna:

nieprawidłowy chwytnieprawidłowy chwytnieprawidłowy chwytnieprawidłowy chwyt

Crossover Grip

Również nakładka z rodziny Pencil Grip. Cechą charakterystyczną są "skrzydełka" znajdujące się z przodu nakładki. Znajduje zastosowanie w sytuacji, kiedy palec wskazujący z kciukiem nachodzą na siebie, blokując swoją swobodę podczas prowadzenia kredki, ołówka. Nakładka ta ma za zadanie rozłożyć je tak, aby znajdowały się obok siebie.

nakładka crossover grip

Przykłady nieprawidłowych chwytów, przy których nakładka Crossover znajduje zastosowanie.

nieprawidłowy chwytnieprawidłowy chwytnieprawidłowy chwyt

Pinch Grip

Stanowi kolejny krok po nakładce Crossover. Z przodu znajdują się delikatne skrzydełka, które również mają ograniczać przesuwanie się palca wskazującego i kciuka, jednak są one znacznie mniejszych rozmiarów, dając mniejszą blokadę dla palców. Stanowi etap przejściowy pomiędzy nakładką Crossover Grip a Pencil Grip. Stanowi stopniowe zmniejszanie wsparcia, jakim są skrzydełka w nakładce Crossover. Daje większą swobodę, a jednocześnie większą samodzielności palców.

nakładka Pinch grip

Przykładowy chwyt:

 nieprawidłowy chwyt

Pencil Grip

Numer 1 spośród rekomendowanych nakładek. Może być stosowana, jako nakładka profilaktyczna. Posiada wyraźne wgłębienia, grubą średnicę dając ulgę od bólu i zmęczenia podczas pisania. Można również zastosować, kiedy mamy do czynienia tylko z mocnym naciskiem podczas pisania. Zmniejsza nacisk na ołówek/długopis i w efekcie zmniejsza nacisk na kartkę podczas pisania. Ostatni etap w doskonaleniu prawidłowego chwytu przy zastosowaniu nakładek Crossover Grip, a następnie Pinch Grip.

nakładka Pencil grip

Bumpy Grip

Nakładka nieznacznie różniąca się w kształcie od Pencil Grip, ma delikatniejsze wycięcia. Cała pokryta jest małymi wypustkami, które wzbogacają nakładkę o dodatkowe bodźce czuciowe. Polecana dla osób potrzebujących mocniejszych bodźców czucia głębokiego. Dla dzieci, które potrzebują niewielkiej korekty ułożenia palców oraz poprzez mocny nacisk na ołówek „ryją” po papierze.

nakładka Bumpy grip

Grip Solo,Mini Grip 

Nakładki te zebrałam razem, ponieważ tworzą one dla mnie jedną kategorię nakładek. Wgłębienia są mniejsze, delikatniejsze, przez co w mojej ocenie, skierowane dla dzieci starszych, z lepsza samokontrolą, które są w stanie pilnować miejsca ułożenia palców, potrzebują mniejszej interwencji.
Kolejny aspekt to materiał, z którego są wykonane. Tworzywo to jest twardsze, dzięki czemu mogą być alternatywą dla powyższych nakładek. Zależnie od odbioru bodźców dotykowych, dla niektórych dzieci powyższe nakładki mogą być nieprzyjemne w dotyku i wtedy alternatywą mogą być nakładki Solo Grip, Mini Grip, które są wykonane z twardszego materiału.

nakładka Solo gripnakładka mini grip

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku

Szukaj

Formularz wyszukiwania

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety