Marzec 31, 2015      00:11

Jesteś tutaj

Rodzic vs Terapeuta


0

976

0

1

Rodzice, opiekunowie są najlepszymi partnerami w konstruowaniu planów terapii dziecka i co ważniejsze- ich realizacji. To oni są osobami najlepiej znającymi swoje dziecko i wiedzą jakie są potrzeby dziecka. Wszyscy terapeuci powinni jak najwięcej dowiedzieć się z wywiadu i uzupełniać go o dodatkowe informacje aby stworzyć prawidłowy program terapii. W terapii dziecka metodą integracji sensorycznej (jak i w każdej innej) bardzo ważnym elementem jest umiejętna współpraca z rodzicami. Terapia jest tym bardziej skuteczna im relacje miedzy rodzicami a terapeutą są zgodne i oparte na wzajemnym zaufaniu.

Poprzez integrację sensoryczną mamy wpływ nie tylko na zmysły, ale również na kontakty międzyludzkie, sferę uczuciową i wyobraźnię. Na zajęciach dziecko zaczyna tworzyć swój system wartości, rozładowywać nadmierne napięcie psychoruchowe. Integracja pobudza do działania dzieci zahamowane emocjonalnie, a także oswaja  z nowymi sytuacjami.

Jako terapeuci powinniśmy uczulić rodziców jak ważną rolę odgrywa zabawa z dzieckiem w terapii i stymulacji wszystkich zmysłów, a nasz program terapii powinien stymulować zmysły w formie zabawy.

Nasz kontakt, kontakt terapeutów z rodzicami, powinien być jak najbardziej naturalny. Dobry terapeuta powinien umieć oddzielić swoje problemy i negatywne odczucia i nie przenosić ich na relacje z rodzicami. Należy zachowywać się racjonalnie, wzmacniając prawidłowe zachowania opiekunów.

My-terapeuci powinniśmy posiadać umiejętność czerpania radości z drobnych sukcesów dziecka tak samo jak rodzice.

Informacje jakich udzielają nam rodzice są niezwykle cenne. W naszej pracy z rodzicami stałe rozmowy na temat tego co dziecko robiło w domu, jak się zachowuje itp. pozwalają na wzmacnianie w rodzicach tych zachowań, które zmieniają życie dziecka i rodziców na bardziej satysfakcjonujące.

Dziecka nie da się uczyć i leczyć w oderwaniu od jego relacji z rodzicami. Oni zaś - opiekunowie są najważniejszym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na wynik pracy specjalisty.

Nie żądajmy od rodziców by mieli taką wiedzę, motywację czy predyspozycje jak profesjonalista. Nie zmuszajmy ich do samodzielnego dokształcania się.

Rodzic jest rodzicem - nie logopedą, terapeutą, czy rehabilitantem!

Przebieg usprawniania danego dziecka, efekt terapii zależy od ciągłej komunikacji z rodzicem, pilotowania zmian( wszystkich sfer dziecka zarówno zmysłowych jak i emocjonalnych). Profesjonalizm terapeuty ujawnia się w dialogu i odpowiedziach na skomplikowane czasami pytania rodziców.

Moim marzeniem jest to, aby zmieniło się podejście nauczycieli, terapeutów do kontaktów z opiekunami dziecka i patrzenie na dzieci oraz rodziców nie tylko przez pryzmat własnej wiedzy teoretycznej, ale także przez odczucia, cierpliwość i zrozumienie.

Z własnego doświadczenia wiem, że otwarta rozmowa z rodzicem sprzyja porozumieniu i efektywnej terapii. Opiekunów należy pytać o dzieci, wtedy rodzi się życzliwość i terapia jest skuteczniejsza.

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku

Szukaj

Formularz wyszukiwania

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety