Czerwiec 3, 2017      11:44

Jesteś tutaj

Moje dziecko nie chce się ubierać


0

10557

0

Jedną z przyczyn niechęci do ubierania się może być nadwrażliwość dotykowa. Dziecko lepiej czuje się w tych samych często zniszczonych, zużytych ubraniach. Przyzwyczajenie do określonego ubioru staje się problemem, gdy zmienia się pora roku. Metki, faktury, czapki, szaliki, nowe obuwie wywołują emocje nieadekwatne do sytuacji. Inne niż ulubione ubranie powoduje duży dyskomfort fizyczny i psychiczny. Często odbija się na funkcjonowaniu społecznym pociechy. U nadwrażliwego dotykowo dziecka  poranne ubieranie się trwa zwykle bardzo długo. Czynność ta jest odwlekana różnymi sposobami:

  • udaje, że nie słyszy,
  • prosi o zmianę ubrań bo z jakiegoś powodu mu nie pasują, choć jeszcze ich nie włożył,
  • zajmuje się innymi aktywnościami podczas ubierania,
  • nie koncentruje się na zadaniu,
  • urządza histerie lub płacze,
  • usiłuje wymusić na dorosłym pomoc,
  • wykazuje zachowania agresywne.

 

Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

 

Zdiagnozuj co powoduje największy dyskomfort (faktura, metki, rozmiar ubrań, szwy).

Sprawdź preferencje dziecka, czy woli opięte bądź luźne ubrania.

Przejrzyj garderobę razem ze swoją pociechą. Spróbuj wyeliminować problem odkładając ubrania, których definitywnie nie chce założyć lub usuń z ubrań elementy które mu przeszkadzają.

Sprawdź czy powodem niechęci nie jest zapach proszku lub płynu do płukania ubrań.

Daj mu ograniczony wybór. Przygotuj ubrania na kolejny dzień, poprzedniego wieczoru. Trzymaj się wspólnie ustalonych zasad. Nie pozwól się zmanipulować.

Jeśli chodzisz z dzieckiem na terapię integracji sensorycznej regularnie stosuj masaże odwrażliwiające zlecone przez terapeutę.

Jeśli powyższe strategie nie są wystarczające dla twojego dziecka porozmawiaj z terapeutą prowadzącym terapię. Wspólnie przeanalizujcie sytuację.

Przyczyną problemów z ubieraniem może być również niski poziom sprawności w zakresie małej motoryki, która utrudnia samodzielne wykonywanie czynności samoobsługowych.


Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety