Czerwiec 3, 2017      11:42

Jesteś tutaj

Norma a zaburzenie – jak je odróżnić?


0

8568

0

Każde z dzieci jest inne. Ma różnych rodziców, odmienne doświadczenia i warunki w jakich dorasta. Dzięki temu kształtują się u niego indywidualne predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania.

Kiedy więc powinniśmy się niepokoić, że nasze dziecko rozwija się nieprawidłowo?

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą nam pomóc w odpowiedzi na to pytanie:

  1. Obserwuj dziecko na tle innych rówieśników – czy bawi się z dziećmi, jest aktywne, zainteresowane otoczeniem? Czy jego zabawy są różnorodne i tematyczne? Czy unika kontaktów z dziećmi, podejmuje mało zróżnicowane zabawy, unika pewnych aktywności?
  2. Dobrym źródłem informacji o dziecku są osoby takie jak: panie z przedszkola, szkoły, zajęć dodatkowych. Mając za grupę porównawczą dużą ilość dzieci, patrzą na twoje dziecko bardziej obiektywnie. Porozmawiaj z nimi, one chętnie podzielą się swoimi spostrzeżeniami.
  3. Przyjrzyj się, jak twoje dziecko reaguje w nowych miejscach, sytuacjach, jak znosi rozstania lub nagłe zmiany planów. Każde dziecko ma prawo być niezadowolone – jednak jeśli zmiany wywołują silne, negatywne reakcje – to warto się temu przyjrzeć.
  4. Czy twoje dziecko często reaguje nieadekwatnie do zdarzeń: nadmierną, długą histerią i awanturą lub jest wyjątkowo bojaźliwe i wycofane?
  5. Czy jego reakcje na: czynności pielęgnacyjne, faktury ubrań, brudne ręce – są dla ciebie niepokojące? A może reaguje specyficznie na dźwięki, hałas, smaki i zapachy?

Za normę uważa się pewien wzorzec akceptowalnych społecznie zachowań. Jeśli zdarza ci się słyszeć od innych uwagi dotyczące twojej pociechy lub niepokoją cię jego zachowania w kilku z powyższych kwestii - warto skonsultować się z psychologiem i/lub terapeutą integracji sensorycznej. 


Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety