Czerwiec 10, 2017      12:59

Jesteś tutaj

Chwiejność emocjonalna u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej


Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi. Związane są z naturalnymi sytuacjami z życia codziennego. Wzrastają w chwilach podekscytowania, radości, smutku. Odczuwamy je silniej w momencie, gdy bezpośrednio dotyczą nas lub bliskich nam osób. Wraz z wiekem uczymy się lepszej kontroli własnych zachowań emocjonalnych. Im młodsze jest dziecko tym jego reakcje na sytuacje, wydarzenia, bodźce są bardziej spontaniczne.

Niektóre typy zaburzeń integracji sensorycznej mogą być przyczyną chwiejności emocjonalnej dziecka objawiającej się reakcjami nieadekwatnymi do sytuacji:

  • Niemowlę krzyczy podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Kąpiel, przebieranie, zmiana pieluchy powodują lęk i płacz. Spokojny głos rodzica i wszelkie próby uspokojenia są bezskuteczne. Dziecko uspakaja się dopiero po zakończeniu czynności. Przy obronności dotykowej problemem może być również karmienie piersią lub butelką.
  • Dzieci denerwują się na samą myśl o nowych ubraniach lub zmianie garderoby w związku ze zmianą pory roku. Czynności higieniczne związane z obcinaniem paznokci, myciem włosów czy wizytą u fryzjera powodują u dziecka bardzo duży stres.
  • Stają się zdekoncentrowane i/lub nadmiernie pobudzone po wizycie w kinie, centrum handlowym czy na przyjęciu urodzinowym kolegi. Przeładowanie może być spowodowane zarówno bodźcami wzrokowymi jak i słuchowymi.
  • Grymaszą podczas jedzenia zwłaszcza poza domem lub na stołówce szkolnej. Zawsze znajdą coś co przeszkadza w zjedzeniu danej potrawy. Powodem może być nadwrażliwość węchowa, smakowa lub związane z nadwrażliwością dotykową wzrokowe ocenianie potraw.
  • Denerwują się podczas nauki nowych czynności ruchowych. Szybko wycofują się, gdy im coś nie wychodzi. Problem stanowi udział w zabawach ruchowych w przedszkolu i szkole. U dziecka dyspraktycznego proste aktywności stanowią duże wyzwanie.
  • Stresem staję się wykonywanie czynności w sposób inny od przyzwyczajeń dziecka np. uczesanie nowej fryzury, spanie w innym miejscu, konieczność podróży autobusem lub brak możliwości umycia rąk po jedzeniu.

By rozwój dziecka przebiegał prawidłowo konieczne jest wychowywanie go w bezpiecznym i sprzyjającym otoczeniu. Chwiejność emocjonalna utrudnia funkcjonowanie każdego człowieka. Małe dziecko potrzebuje pomocy dorosłego by poradzić sobie z własnymi emocjami, dlatego warto wiedzieć z czego one wynikają zwłaszcza wtedy, gdy nas niepokoją.


Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety