Czerwiec 24, 2017      11:27

Jesteś tutaj

Związek nietypowych zachowań z zaburzeniami integracji sensorycznej


0

10759

0

U dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej występują dziwne, nietypowe zachowania niepokojące rodziców lub zwracające uwagę otoczenia. Czasami ograniczają one rodzinie funkcjonowanie w społeczeństwie, wymuszają nagłe dostosowanie planu dnia do aktualnie zaistniałej sytuacji, są źródłem frustracji rodziców i dziecka. Dezorganizują życie. Czy utożsamiasz się z poniższymi przykładami?

Pięcioletni Jaś nie chce założyć koszuli z guzikami na rodzinne przyjęcie. Mówi, że go bolą, gniotą i za żaden sposób nie da się przekonać, że jest inaczej. Przymus włożenia eleganckich spodni tylko pogarsza sytuację.

Zosia jada jedynie wybrane potrawy. Do szkoły zabiera tylko suchą bułkę. Mama martwi się, że zostanie posądzona o zaniedbanie. Na wakacje i ferie rodzina musi wynająć lokum z dostępem do kuchni, aby przygotować córce potrawy o określonym wyglądzie i kształcie.

Franek lubi się kręcić. Robi to zarówno kiedy się cieszy jak i wówczas, gdy potrzebuje się wyciszyć. Zdarza się to w domu, przedszkolu lub placu zabaw. Próby powstrzymania od aktywności kończą się złością, a nawet agresją.

Józio nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu nawet na chwilkę. Zwisa głową w dół z kanapy, wchodzi na meble by z nich zeskoczyć, a wiercenie się podczas jedzenia posiłków niesie za sobą różne katastrofy. Tata chłopca unika nauczycielek w przedszkolu, by po raz kolejny nie usłyszeć informacji o złym zachowaniu syna.

Nietypowe zachowania dziecka mogą wynikać z nieprawidłowego odbioru lub przetwarzania informacji zmysłowych. Nadwrażliwość sensoryczna powoduje unikanie pewnych doznań, sytuacji. Może objawiać się nietolerancją ubrań, potraw, zapachów lub innych wrażeń sensorycznych. Reakcje dziecka na te bodźce są często niewspółmierne do zaistniałej sytuacji i często się powtarzają. Niezrozumienie problemów dziecka powoduje złą ocenę pociechy przez różne osoby w środowisku (nauczyciela, panią w sklepie czy sąsiada). Czy zdarzyło ci się, że twoje dziecko po raz kolejny wpadło w szał bo w drodze do sklepu zorientowało się, że zapomniało okularów przeciwsłonecznych lub nie chce założyć kurtki i z tego powodu nie możecie wyjść z domu? Jeśli tak, może twoje dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej. Zastanów się nad tym, może warto wykonać odpowiednią diagnozę u specjalisty.


Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety