Lipiec 24, 2017      18:29

Jesteś tutaj

Wakacyjne zabawy w domu


0

2295

0

Gdy pada deszcz niestety część opiekuńczych rodziców pozostanie w domu, a wtedy …

  1. Pobaw się z dzieckiem w składanie papieru metodą origami.  Zabawa rozwija planowanie ruchu i sprawność palców. Pomysły możesz znaleźć w odpowiednich książkach lub w internecie.
  2. Zachęć dziecko do podejmowania czynności kulinarnych: ścieranie warzyw, owoców lub suchych bułek na tarce; wspólnego zagniatania ciasta na pierogi; ubijania piany lub śmietany do deseru, przygotowywania koktajli; mielenie przypraw w młynku. Oprócz małej motoryki stymulujesz w ten sposób węch i smak, jeśli skosztujecie zrobionych potraw.
  3. Przygotuj dwie kartki A4 dla siebie i dziecka. Zaprezentuj mu jak należy prawidłowo złożyć kartkę na pół i powtórz czynność cztery razy, aż uzyskasz prostokąt o wymiarach: 5cm/7,5 cm. Następnie rozłóżcie kartkę na której będzie znajdowało się 16 pól. W pierwszym polu (lewy górny róg) narysuj słoneczko, a następnie poproś dziecko o zrobienie tego samego. Podawaj dziecku zadania do narysowania używając określeń: nad, pod, obok, z prawej strony, z lewej strony np. pod słoneczkiem narysuj domek, obok domku narysuj serce. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie pola zostaną wypełnione. Będzie ciekawiej, jeśli pozwolisz dziecku na wydawanie poleceń dla ciebie. W ten sposób powstaną dwa unikatowe obrazki.
  4. Na dużym brystolu lub szarym papierze pakowym odrysuj sylwetkę twojego dziecka. Wspólnie wypełnijcie ją kolorami, dorysowując kolejne elementy za pomocą dowolnych środków plastycznych tzn. wydzieranka, naklejanie materiałów o różnych fakturach, kredki olejne, pastele suche itp.. Taka praca może stać się okazją do stymulacji dotykowej. Z młodszym dzieckiem nazywajcie poszczególne części ciała.
  5. Zrób z dzieckiem gniotki z balonów. Możesz wypełniać je dowolnymi strukturami. Różne rodzaje mąki dadzą inne wrażenia. Użyj też grochu, kaszy fasoli, ryżu, hydrożelu lub zwykłej wody. Jeśli wypełnisz po dwa balony tą samą strukturą powstanie domino dotykowe.
  6. Kiwido to jeszcze jedna z propozycji wykorzystania balona. Wypełnij go piaskiem i zawiąż na supeł. Przyczep do niego sznurek o długości do 40 cm, a wokół supełka zawiąż kolorowe bawełniane tasiemki. Zrób dwie sztuki. Zabawa polega na kręceniu kiwido, tworząc w powietrzu kolorowy wzór z poruszanych tasiemek. Możesz kręcić jednocześnie oburącz, naprzemiennie lub w inny sposób wymyślając różne sztuczki.

Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety