Sierpień 19, 2017      16:20

Jesteś tutaj

Wybiórcze lub nietypowe zainteresowania


Czy twoje dziecko po raz setny domaga się czytania tej samej książki? Wybiera tylko zabawy z jej bohaterami i nie ma możliwości by było inaczej? Nie napije się z innego niż ulubiony kubeczka, bo tamten nie ma wizerunku jego bohatera? Czy to znaczy, że twoje dziecko ma sztywne zainteresowania? Aż wreszcie nasuwa ci się pytanie: Czy to normalne?

Niemowlęta i małe dzieci szukają rutyny i bezpieczeństwa w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Często jest to zjawisko naturalne, ale może być również przejawem nieprawidłowego przebiegu procesów integracji sensorycznej. Dzieci z zaburzeniami  modulacji  przeciążone nadmiarem bodźców również poszukują stałych elementów w zdezorganizowanej w ich percepcji rzeczywistości. Takie dążenie często je wycisza i uspokaja. Skupianie się na jednej rzeczy zapewnia komfort i daje im poczucie kontroli nad otoczeniem. Jednym z powodów rutynowych zachowań może być naśladownictwo. Dzieci często bawią się w to samo co ich rówieśnicy. Jeśli jednak zachowania twojego dziecka stają się uciążliwe, dla funkcjonowania rodziny są różne sposoby by można sobie z nimi poradzić.

Baw się razem z dzieckiem. Może to być sposób w którym pogłębią się wasze relacje. Nawet jeśli drażni cię już, że dziecko wciąż chodzi po pokoju i powtarza ten sam moment z bajki np. gdy Spider Man rzuca pajęczynę spróbuj wejść w podobną rolę. Zanurz się na chwilę w świat malucha. To może pomóc wam się zbliżyć. Jeśli natomiast zachowanie wykracza już znacznie poza granice, spróbuj przekierować dziecko do innego działania np. organizując ciekawą sytuację zabawową, która wzbudzi jego zainteresowanie.

Wykorzystaj zainteresowanie pociechy do rozwijania i uczenia się. Dzieci chętniej rozwiązują łamigłówki matematyczne, wykonują ćwiczenia grafomotoryczne, przykładają się do codziennych czynności np. mycie zębów, jedzenie jeśli mają szczotkę lub talerzyk z ulubionym bohaterem. Możesz powiedzieć „Spider Man był taki szybki. Czy uda ci się równie szybko posprzątać te zabawki?”.

Poszerzaj zainteresowania swojego dziecka. Uporczywe zabawy mogą wynikać ze zbyt małej ilości doświadczeń. Pociecha właśnie dlatego trzyma się jednej dobrze już znanej rzeczy. Zabierz dziecko do muzeum, poczytaj książki o bliskiej, powiązanej tematyce.

Do ograniczenia ulubionych zabaw możesz wykorzystać limity czasowe. Jeśli twoje dziecko chce ciągle chodzić w stroju Spider Mana ustal z nim, że może to robić w domu. Wyjaśnij, że wyjście w miejsca publiczne przykładowo do szkoły lub przedszkola mogłoby rozpraszać innych.

Nie martw się! Dopóki twój maluch angażuje się społecznie, bawi się z rówieśnikami, wchodzi w interakcje z innymi jest w porządku. Gdy uporczywe zainteresowanie utrudnia życie rodzinne, koleżeńskie warto skonsultować się ze specjalistą. 

 


Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety