Wrzesień 20, 2017      14:59

Jesteś tutaj

Dzieci które czują zbyt wiele – zrozumieć przeładowanie sensoryczne


przeładowanie sensoryczne
0

15179

0
Przeładowanie sensoryczne to sytuacja, gdy ze środowiska zewnętrznego dociera do nas za wiele bodźców w stosunku do tego, co nasz system nerwowy jest w stanie przetworzyć. Reakcją na taką sytuację może być stres, ucieczka, nieadekwatna reakcja emocjonalna, a w efekcie wycofywanie się z relacji społecznych. Wszystko zależy od wieku osoby doznającej przeładowania sensorycznego.
Małe dziecko może zatykać uszy, płakać, krzyczeć, chować się w bezpieczne dla niego miejsca (wchodzić pod stół, nakrywać się kocem, chować się za rodzica), niechętnie wychodzić z domu, reagować negatywnie w nowych sytuacjach. 
Po sytuacjach, w których dziecko styka się z tłumem, hałasem, wielością doznań wzrokowych jak przykładowo po wizycie w teatrze lub kinie następuje zmiana stopnia pobudzenia i problemy z wyciszeniem. Może to skutkować natychmiastowym wybuchem emocji lub problemami z zaśnięciem, nocnym przychodzeniem do rodziców – kłopotami ze snem. 
Nadmiar gier komputerowych, telewizji lub innych nowoczesnych technologii również może stanowić element przeładowania. Jeśli dziecko grało zbyt długo, zwłaszcza wieczorem, to jego system nerwowy uległ znacznemu pobudzeniu, że nawet następnego dnia bodziec o niewielkim nasileniu może spowodować niewspółmierną reakcję emocjonalną. 
Człowiek który przeżywa przeładowanie sensoryczne nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem bodźców. Przykładem mogą być dzieci autystyczne, które w takich sytuacjach ulegają nadmiernemu pobudzeniu lub odcinają się od bodźca. 
Reakcje po przeładowaniu sensorycznym mogą być natychmiastowe lub odroczone w czasie. Problemy z funkcjonowaniem mogą wystąpić również następnego dnia.
 

Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety