Listopad 7, 2017      16:23

Jesteś tutaj

Twoje dziecko nagle wpada w płacz, czy to normalne?


Zatrzymać płacz dziecka

Czy zdarza ci się usłyszeć nagły płacz malucha, biegniesz do pokoju, gdzie się bawi, a tu nagle płacz znika tak szybko jak się pojawił?

Napady płaczu mogą się dziać bez powodu, ale mogą mieć również kilka typowych przyczyn. Choroba, nagły wzrost bólu, a następnie jego spadek np. przy bolącym uchu bądź twój maluch jeszcze nie mówi, a płacz jest dla niego sposobem wyrażenia, że czegoś potrzebuje np. uwagi, zabawki, lub przekąski. Być może twoje dziecko przypomniało sobie jakieś przerażające doświadczenie, nawet jeśli nie zadziało się ono w tym momencie. Granica między udawaniem i prawdziwym życiem jest rozmyta dla małych dzieci, ale cokolwiek jak przykładowo głośny szum na ekranie telewizora lub obrazek w książce może wywołać u dziecka płacz nawet kilka dni później. Łatwe przechodzenie od płaczu do radości, czyli chwiejność emocjonalna jest również charakterystyczna dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Temat ten został omówiony w osobnym artykule. 

Sposoby radzenia sobie ze łzami:

  • Zorientuj się czy dziecku nic nie dolega, jeśli masz wątpliwości co do stanu zdrowia skorzystaj z pomocy lekarskiej.
  • Zignoruj płacz, dzieci lubią bliskość rodzica i szybko to wykorzystują. Jeśli jesteś pewien, że dziecko jest zdrowe możesz przeciągnąć chwilę zanim do niego podejdziesz. Możesz zakomunikować, że porozmawiacie jak się uspokoi.
  • Można zainteresować malucha odwracając jego uwagę. Mówisz „Zobacz, a co tam się stało, coś słyszałam?” przesadnie wyrażasz emocje mimiką, podnosisz dziecko i przechodzisz do drugiego pokoju. Sytuacja, w której rodzic wywołuje efekt zaskoczenia często pomaga przerwać płacz.
  • Jeśli pociecha płacze z powodu niezdecydowania np. którą zabawkę weźmie na dwór i chce wziąć całą torbę. Daj dziecku ograniczony wybór. Pozwalanie na podejmowanie decyzji wytwarza poczucie iż jego głos się liczy, jest ważny.
  • Naucz dziecko prostych słów by mogło opisać swoje uczucia, takie jak radość, smutek, złość i zmęczenie. Musisz je stosować często i w odpowiednich sytuacjach, aby mogło zrozumieć, w jaki sposób i kiedy je stosować. Następnym razem gdy zacznie płakać, schyl się do niego by złapać kontakt wzrokowy i zapytaj: „Co się stało? Czy jesteś smutny? zmęczony? znudzony?” Gdy dziecko będzie umiało wyrazić emocje, może być bardziej skłonne do używania języka zamiast natychmiastowego płaczu.

2 Comments

Paulina (niezweryfikowany)    3 lata 2 miesiące
Można zainteresować malucha odwracając jego uwagę. Mówisz „Zobacz, a co tam się stało, coś słyszałam?” przesadnie wyrażasz emocje mimiką, podnosisz dziecko i przechodzisz do drugiego pokoju. Sytuacja, w której rodzic ''wywołuje efekt zaskoczenia często pomaga przerwać płacz.'- ABSOLUTNIE NIE POLECAM TAKIEJ REAKCJI NA PŁACZ DZIECKA: Dlaczego nie należy tego robić???? - Bo jest to ucieczka od tego co ważne. Stawiając czoło temu co się w naszym życiu dzieje mamy szansę na zrozumienie wsparcie, akceptację. Odwracając uwagę dziecka dajemy mu informację: "Coś jest ze mną nie tak, skoro mama nie chce żebym płakała, mój smutek jest nieważny, muszę poradzić sobie sama...."
Obrazek użytkownika Redakcja
Redakcja    2 lata 10 miesięcy
Płacz dziecka nie zawsze jest związany z faktycznym smutkiem. Dzieci wykorzystują płacz również jako środek wymuszania pożądanych reakcji. Czasem płacz jest też przesadną reakcja np na niewielki i niegroźny ból. Wtedy odwrócenie uwagi jest wskazane.

Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety