Hula – hop – jak je wykorzystać?
Hula – hop – czyli koła do kręcenia. Tradycyjnie wykorzystujemy je do kręcenia na biodrach, rękach ćwicząc w ten sposób mięsnie poszczególnych partii ciała oraz ogólną koordynację ruchową. Koła są prostym, niedrogim sprzętem do ćwiczeń, łatwo je przechowywać. Warto zatem znać kilka sposobów na ich wykorzystanie w ćwiczeniach wspierających prawidłowy przebieg procesów integracji sensorycznej.
- Przechodzenie przez 2-3 koła trzymane przez rodzica, koła oparte są o podłogę lub trzymane nieruchomo w powietrzu. Ćwiczymy w ten sposób: planowanie ruchu, koordynację, równowagę.
- Koło ułożone na podłodze, dziecko stoi w kole. Rodzic trzyma w ręku kartkę z narysowaną dużą strzałką. Odwracając strzałkę daje dziecku sygnał do wykonania skoku obunóż w określonym kierunku. Ćwiczymy: orientację przestrzenną, różnicowanie kierunków (przód, tył, prawo, lewo), koordynację, równowagę.
- Rozkręcanie kół w pozycji pionowej – czyje koło dłużej się kręci? Ćwiczymy: mobilność nadgarstka, koordynację, planowanie ruchu w obrębie motoryki małej.
- Przeskakiwanie przez koło trzymane oburącz (jak przez skakankę). Ćwiczymy: równowagę, koordynację.
- Rzuty celownicze rzez obręcz trzymana przez rodzica lub podwieszoną na lince. Ćwiczymy: koordynację wzrokowo – ruchową.