Jesteś tutaj

Kino przyjazne sensorycznie


Z ogromną radością przedstawiamy Państwu projekt skierowany do dzieci i dorosłych osób z autyzmem i Zespołem Aspergera.

Link do aktualizowanego o nowe terminy i informację wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/155284668526422/

„Autypilot – podróże w świat dzieci z autyzmem” we współpracy z Fundacją Autismus i kinami Cinema City zapraszają na specjalny cykl projekcji filmowych. Raz w miesiącu zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe z autyzmem i Zespołem Aspergera wraz z rodzicami/opiekunami na filmy prezentowane w warunkach przyjaznych sensorycznie.

Seanse dla dzieci będą zawierać filmy z repertuaru kina, wybrane tak, by były wolne od przemocy, za to z całą gamą humorystycznych przygód wraz z wesołymi bohaterami. 

Projekcje dla dorosłych będą zawierać repertuar kina, który mamy nadzieję będzie cieszył się zainteresowaniem dorosłej części publiczności. 

Seanse będą odbywać się w warunkach, które uwzględniają szczególne potrzeby sensoryczne osób ze spektrum autyzmu.

Autyzm i kino przyjazne sensorycznie: 

Autyzm jest rodzajem niepełnosprawności i charakteryzuje się go jako zaburzenie neurorozwojowe, w którym obserwuje się zakłócenia w trzech sferach: komunikacji, interakcji społecznych oraz schematycznych zainteresowań i aktywności. Dodatkową trudnością większości osób z autyzmem są zakłócenia w przetwarzaniu sensorycznym - to oznacza, że wrażenia ze zmysłów (słuchu, wzroku, dotyku, itp.) są odczuwane inaczej niż u większości ludzi – np. zbyt silnie lub za słabo.Z tego powodu niektóre przestrzenie publiczne są dla osób z autyzmem „nie do zniesienia” lub przebywanie w nich wiąże się z ogromnym obciążeniem – stresem, przeciążeniem zmysłowym, dezorganizacją procesów
poznawczych i działania. 

Pokazy filmowe przyjazne sensorycznie, które uwzględniają specyficzne trudności osób ze spektrum autyzmu, są okazją do korzystania z oferty kulturalnej, tak łatwo dostępnej dla większości społeczeństwa. Pozwalają na dostosowanie niektórych seansów tak, by osobom z autyzmem było w nich łatwiej uczestniczyć.

Podczas seansu światła są przyciemnione, a nie zgaszone całkowicie, by nie budzić lęku a także by zmniejszyć kontrast między jasnością wyświetlanego na ekranie obrazu a resztą otoczenia, a dźwięk jest nieco przyciszony, by nie ogłuszał osób nadwrażliwych. Przed pokazem nie będą wyświetlane reklamy, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje całkowita cisza– można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, itp. 

Rodzicu, nie musisz już czuć się już nieswojo w kinie, kiedy Twoje dziecko całym sobą raduje się z filmu! Ponieważ wiele dzieci/osób z autyzmem jest na różnego rodzaju dietach, dlatego podczas seansu pozwala się na przyniesienie ze sobą własnych, przygotowanych lub dobranych przez rodziców przekąsek.

Seanse przyjazne sensorycznie są wprowadzone m.in. w wielu kinach w USA i przyciągają nie tylko osoby z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami, ale także cieszą się popularnością wśród wielu neurotypowych rodzin z dziećmi, dzięki czemu służą integracji społeczności. Umożliwienie uczestnictwa w seansach kinowych przeciwdziała izolacji i wykluczeniu społecznemu osób z autyzmem w środowisku, w którym żyją. 

Data: 
sobota, Styczeń 27, 2018 - 10:00

Jeśli cenisz nasze artykuły i naszą działalność, prosimy wspomóż nas przelewem bezpośrednim:

Lub przekazując nam:

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety