Czerwiec 17, 2015      12:45

Jesteś tutaj

Pomoce w terapii IS


Pomoce terapeutyczne
0

7771

2

Różne sklepy oferują dziś dość szeroki wybór zabawek edukacyjnych, które to terapeuci integracji sensorycznej (IS) mogą wykorzystywać w swojej codziennej pracy terapeutycznej.

Terapia SI, poprzez dobrze dobrane aktywności, ruchy, które dla dziecka nie są ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne, stymuluje mózg oraz układy zmysłowe do rozwoju. Terapeuci pracujący na co dzień z pacjentami dobrze wiedzą, że wszelka różnorodność jest bardzo ważnym aspektem. Nie można ciągle wykonywać tego samego i w ten sam sposób. Różnorodny charakter zabaw oraz używanych pomocy terapeutycznych ma za zadanie intensywnie stymulować twór siatkowaty, który ma wpływ na zdolność do uwagi i koncentracji, tak niezbędną w procesie uczenia się. Terapia SI ma postać „naukowej zabawy”, w której dziecko z chęcią uczestniczy mając przekonanie, że współtworzy zajęcia wspólnie z terapeutą. Podczas zajęć terapeutycznych dziecko nie uczy się konkretnych umiejętności, lecz poprawiając integrację sensoryczną wzmacnia procesy nerwowe, które leżą u podstaw (są fundamentem) tych umiejętności. Te z kolei pojawiają się w sposób naturalny i są konsekwencją poprawy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Dla dziecka zabawa to bardzo istotna sprawa. Wszelkie deficyty rozwojowe oraz nieprawidłowości fizyczne mogą zakłócać potrzebę zabawy u dziecka. Do zabawy potrzebne są motywacja, kreatywność i wyobraźnia (za: V.F. Maas, 2007). W zabawie potrzebne jest myślenie, motywacja, percepcja oraz zdolności motoryczne. Dziecko uczy się poprzez zabawę. Gdy podczas zabawy reaguje na bodźce sensoryczne, zaczyna organizować, przyswajać i interpretować informacje z otoczenia. Dziecko tworzy wówczas odpowiedź adaptacyjną –motoryczną, emocjonalną, sensoryczną a także poznawczą. Niezwykle ważną kwestią jest czynny udział dziecka w aktywności, którą proponuje mu terapeuta. W przeciwnym razie mózg dziecka nie analizuje prawidłowo informacji sensorycznych i motorycznych, a tym samym nie może funkcjonować skutecznie.

Dziecko bawiąc się (wykonując zadanie) eksperymentuje używając różnorodnych materiałów. Te aktywności przyczyniają się do wszechstronnego poszerzania kompetencji oraz wspierają młodego człowieka w jego staraniu o przyswojenie sobie tych umiejętności, które będą istotne w jego dalszym życiu.

Tworzenie pomocy terapeutycznych z wykorzystaniem różnych powszechnie dostępnych przedmiotów nie uważam za szczególnie odkrywcze.  Często jednak zapominamy, aby tworząc przydatne w pracy terapeutycznej pomoce wykorzystywać otaczające nas w codziennym życiu materiały.

Takie pomoce terapeutyczne warto stosować z kilku bardzo istotnych powodów. Między innymi stanowią one pożądane urozmaicenie w odniesieniu do znanych już zabaw i powszechnie stosowanych materiałów. Rozwijają kreatywność i fantazję, stwarzają okazję do mówienia – prowadzi to do udoskonalenia komunikacji, przyczynia się do rozwoju różnorodnych umiejętności potrzebnych w życiu codziennym, zawiera element nowości. Dzieci mogą „po swojemu” wykonywać proponowane aktywności bez sztywnych zasad.

 

 

2 Comments

Anna (niezweryfikowany)    6 lat 5 miesięcy
Witam, z czego jest zrobione podwiesie na zdjeciu? Jakie to jest drewno? Jakie obciążenie?
Obrazek użytkownika Redakcja
Redakcja    6 lat 5 miesięcy
Jest to system SENSIS firmy EMPIS. O szczegóły prosimy pytać producenta http://empis.pl/empis2/podwiesia-i-inne/546-podwiesie.html

Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety