Marzec 31, 2015      19:07

Jesteś tutaj

Noworodek u logopedy


Dzieci narażone na ryzyko związane z przebiegiem ciąży lub porodem już od samego początku wymagać będą szczególnej opieki. Zadaniem specjalisty z zakresu wczesnej interwencji terapeutycznej jest m.in. określić czy u noworodka pojawiły się odruchy ustno-twarzowe, zbadać ich prawidłowość, siłę i jakość. Zdiagnozować poprawność funkcji związanych z połykaniem, ssaniem, żuciem oraz gryzieniem, zbadać sposób oddychania, ruchomość oraz napięcie języka i warg, zaobserwować napięcie mięśniowe, a także reakcje dziecka na dotyk. Logopeda już na tak wczesnym etapie jest w stanie zdiagnozować nieprawidłowości i pomóc rodzicom zapobiegać lub zniwelować skutki ewentualnych zaburzeń.

 

Jak w praktyce wygląda wizyta noworodka u logopedy?

Najpierw specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicami na temat przebiegu ciąży i porodu, a później przechodzi do właściwego badania maluszka.

 

Słuch - w pierwszych miesiącach sprawdzany jest głownie słuch fizyczny (reakcja dziecka na dźwięki otoczenia). Pełne badanie słuchu wykonuje się dopiero po 6-tym miesiącu życia dziecka,

gdy zaczyna ono naśladować usłyszane dźwięki czyli gaworzyć.

Wzrok - podstawowe reakcje wzrokowe pojawiają się bardzo szybko, maluch powinien (na kilka sekund) koncentrować wzrok na twarzy dorosłego, wodzić wzrokiem i podejmować próby nawiązywania kontaktu.

Twarz i główka - logopeda ocenia budowę twarzoczaszki oraz narządów mowy, sprawdza budowę warg, języka i podniebienia, a także długość wędzidełka

Dotyk - delikatne gładzenie twarzy dziecka, pozwala ocenić czy jego reakcja jest prawidłowa, maluszki urodzone przez cesarskie cięcie są znacznie bardziej podatne na nadwrażliwość sensoryczną.

Oddech i połykanie – właściwa koordynacja ssania, połykania i oddechu oraz prawidłowy sposób łapania i trzymania brodawki są kluczowym elementem rozwoju dziecka. Krztuszenie się bądź dławienie podczas jedzenia może świadczyć o nieprawidłowościach w budowie aparatu artykulacyjnego czy oddechowego lub o zaburzeniach integracji sensorycznej.

Odruchy - logopeda bada wszystkie odruchy ważne dla późniejszego rozwoju mowy (ssanie, połykanie, żucie, wysuwanie języka, otwieranie ust, zwracanie, kąsanie, poszukiwanie, odruch żuchwowy, odruch akustyczno-twarzowy i optyczno twarzowy). Każdy z odruchów powinien pojawić się w odpowiednim czasie i wraz z dojrzewaniem układu nerwowego zniknąć lub zostać zastąpiony przez bardziej złożoną funkcję. 

W pierwszych latach życia dziecko jest bardzo podatne na wszelkie zmiany i wpływ środowiska, dlatego tak ważna jest wczesna interwencja terapeutyczna, by w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów móc zacząć działać i nie dopuścić do nieodwracalności zaburzenia.


Jeśli cenisz nasze artykuły i naszą działalność, prosimy wspomóż nas przelewem bezpośrednim:

Lub przekazując nam:

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety