Marzec 12, 2015      21:30

Jesteś tutaj

Zabawy rozwijające zmysł dotyku w przedszkolu i domu


0

22240

3

Wspólne przygotowywanie poczęstunku dla gości przybywających do przedszkola lub do domu na różne uroczystości to doskonała okazja do rozwijania zmysłu dotyku, węchu i smaku. Wspólnie z dorosłym dzieci kroją owoce, a następnie nakładają je na gotowe spody dostępne w marketach. Piernikowe choineczki, czy kruche ciastka, można ozdabiać, kolorowymi posypkami, które nie tylko oddziałują na zmysł dotyku, ale również stymulując system wzrokowy.


Wyszukiwanie przedmiotów za pomocą dotyku w pojemnikach wypełnionych różnymi materiałami /kaszą, makaronemi, kukurydzą czy innymi ziarnami, koralikami, piłeczkami, ścinkami z niszczarki, wacikami, pociętą włóczką, kuleczkami z krepiny/ to bardzo lubiana przez dzieci zabawa.


Wszelkiego rodzaju materiał sypki można wykorzystać do zajęć z zakresu edukacji matematycznej np. mierzenie pojemności, określanie ilości, porównywania wyglądu. Przesypywanie z pojemnika do pojemnika, przesiewanie przez sito, segregowanie to tylko niektóre czynności które pozwalają dzieciom poczuć właściwości przedmiotu, którego dotykają.


Dodatkowo ziarenka o różnej grubości wsypane do puszki lub plastikowej buteleczki tworzą grzechotki. Można je wykorzystać do zabaw słuchowych min. wygrywanie rytmów, domino słuchowe.


Kolejnym przykładem wykorzystania materiału przyrodniczego jest domino dotykowe. Wystarczy przyciąć jednorazowe kubeczki do picia na wysokoścć około 1 centymetra. Wlewamy do nich klej wikol dostępny w marketach budowlanych i wkładamy wybrane ziarna. Po zaschnięciu kleju ziarenka trwale przylegają do kubeczka, a dobra zabawa jest gwarantowana. Do wykonania domina można użyć również guzików, kamyczków, tkanin i wiele innych.


Rysowanie na chodniku za pomocą różnorodnych materiałów min. kredą, pastelami, kredkami to doskonałe ćwiczenie, gdzie przyzwyczajamy rączkę do różnych struktur, ale też usprawniajmy koordynację wzrokowo -ruchową, wyobraźnię i inwencję twórczą dziecka.


Przedszkolaki bardzo lubią zabawy z mokrymi substancjami. Malowanie rączkami umoczonymi w farbie plakatowej połączonej z piaskiem dekoracyjnym, czy rysowanie w piance do golenia to tylko z niektóre z ciekawych stymulacji systemu dotykowego.


W sklepach dostępny jest specjalny różnokolorowy żel sensoryczny do kąpieli. Ma on formę proszku, który możemy rozpuścić w dowolnej ilości wody kontrolując gęstość. Przedszkolaki mogą w nim szukać figur geometrycznych lub innych przedmiotów doskonaląc umiejętność różnicowania.


Zabawy badawcze i eksperymentowanie sprzyjają poznawaniu otoczenia. Zamrażanie przedmiotów w przezroczystych kubeczkach wypełninych wodą, pozwala poznawać różne jej właściwości. Dziecko uczy się stosować pojęcia zimny – ciepły.


Z zamrożonych wycisków dzieci mogą układać obrazki, działania, wyrazy itp. Wszystko zależy od kreatywności dorosłych.


Masy plastyczne takie jak ciastolina lub masa solna z dodatkiem farby /obrazek z marchwekami/, warto wykorzystywać w przedszkolu i w domu jak najczęściej. Nie tylko, dlatego, że rozwijają zmysł dotyku, ale również dlatego, że doskonalą sprawność manualną rączki. W sklepach dostępne są inne mniej popularne masy takie jak: plastynka, plastopianka, specjalistyczne masy terapeutycze o różnej twardości, piasek kinetyczny.


Ogród przedszkolny to doskonałe miejsce do przeprowadzania zabaw bogatych w doświadczenia dotykowe. Zabawy w piaskownicy oraz saddzenie roślin to najbardziej popularne działania.


Zabawy z wodą, pozwalają ocenić dzieciom kolejne właściwości przedmiotów i sprawdzić jak zachowują się w cieczy. Bardzo ciekawe jest określanie, który przedmiot włożony do wody utonie, a który będzie unosił się na powierzchni. Dobrze jest pozwolić dzieciom na przelewanie płynu z naczynia do naczynia. Można również barwić wodę farbami i takim roztworem polać suchy piasek. Dzieci obserwując jak piasek chłonie płyn, chętniej pobrudzą w nim rączki, czy coś narysują, doskonaląc sprawność rączki.


Kolejnym ciekawym sposobem na doświadczenia dotykowe są ścieżki sensoryczne. Na podłodze układamy różne faktury /folię bąbelkową, futerka, kasztany, kawałki wykładziny itp./ Dzieci mogą po nich przechodzić lub zbierać porozkładane na nich elementy. Coraz bardziej powszechne stają się maty w formie patchworku, gdzie poszczególne elementy o różnej fakturze zszyte są ze sobą.

Miłej zabawy!

3 Comments

Gośka (niezweryfikowany)    5 lat 11 miesięcy
Dziękuję że jesteście super ścieżka sensoryczna właśnie schnie
Kozłowski Wojciech (niezweryfikowany)    5 lat 3 miesiące
No tak... wszystkie zabawy dotyczą dłoni albo przedramion. A gdzie przykłady na resztę ciała?! Jakieś turlania w 'błotku', 'malowania' pleców, nóg?! Ja się później nie dziwię ze terapia integracji sensorycznej jest postrzegana jako zabawy stolikowe. Te dzieci nawet nie bawią się na podłodze z jednym wyjątkiem dziecka bawiacego się folią babelkową w przesiadzie i malowania kredą. W piaskownicy czy na śniegu lepiej porobić w leżeniu tyłem 'orzełki/aniołki' więcej terapii będzie w wyniku naturalnego po zabawie 'otrzepywania' się (bodźce dotykowe - piasek na ciele /propriorecepcja - oklepywanie;ścieranie piasku /przedsionek - otrzepywanie stopy w staniu na 1 nodze/ już nie wspomnę o przełamywaniu odruchów. Nawet samo turlanie się po podłodze/piasku/śniegu w moim odczuciu jest o niebo zdrowsze i bardziej uzdrawiające niż stolikowe dotykanie różnych 'mas'. Zdecydowanie bardziej naturalnym bodźcem 'odwrażliwiajacym' dłoń będzie dla dziecka podpieranie się ma dłoniach o piasek podczas wstawania z czworaków.
Ala (niezweryfikowany)    3 lata 8 miesięcy
Super zabawy, wpadłam na pomysł, żeby trochę ograniczyć sobie pracy, że domino dotykowe można zrobić w zakrętkach od wody np. 5l. lub od mleka :)

Szukaj

Formularz wyszukiwania


Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety