Kwiecień 28, 2020      10:07

Jesteś tutaj

Sensoryczne memory


Sensoryczne memory to doskonała pomoc do stymulowania układu dotykowego dzieci. Składa się ona z 10 różnych materiałów w drewnianych krążkach oraz 1 drewnianej podstawy. Na krążkach znajdziemy np. miękkie futerka, szorstkie materiały, faliste faktury. Gra polega na tym, aby za pomocą zmysłu dotyku odnaleźć parę takich samych krążków. 

Drewniane sensoryczne krążki oprócz rozwijania dotyku, pomagają również w zmniejszeniu zaburzeń integracji sensorycznej oraz posiada właściwości terapeutyczne. 

Sensoryczne memory możemy wykorzystać do następujących zabaw: 

1. Dziecko siedzi na krześle przy stoliku. Na stoliku leży podstawa drewniana, a obok niej rozłożone drewniane krążki dotykowe. Zadaniem dziecka jest dopasować krążek do odpowiedniego miejsca, tak aby na podstawce oraz krążku był taki sam materiał.

2. Dziecko siedzi na podłodze. Przed nim ustawione jest pudełko z dużą ilością ryżu, tak aby można było schować krążki. W pudełku tym zakopane są wszystkie sensoryczne krążki. Obok dziecka na podłoże leży podstawka drewniana. Zadaniem dziecka jest znaleźć w pudełku z ryżem krążek sensoryczny i dopasować go do odpowiedniego miejsca na podstawce, a następnie dziecko szuka kolejnego krążka. W pudełku zamiast ryżu może być np. makaron, kasza, piasek.

3. Dziecko razem z rodzicem siedzą przy stoliku. Na stoliku przed dzieckiem leży podstawka drewniana. Rodzic ma przed sobą wszystkie krążki sensoryczne. Dziecko zamyka oczy, rodzic podaje dziecku po jednym krążku. Zadaniem dziecka jest dopasować z zamkniętymi oczami za pomocą dotyku krążek do odpowiedniego miejsca na podstawie drewnianej, tak aby na krążku i podstawce była taka sama faktura. 

4. Dziecko siedzi na krześle przy stoliku. Przed dzieckiem rozłożone są krążki sensoryczne. Zadaniem dziecka jest ułożenie krążków, tak aby powstała z nich wieża. 

5. Dziecko razem z rodzicem siedzą na podłodze. Przed nimi rozłożone są wszystkie krążki sensoryczne. Rodzic opisuje jeden z krążków np. ,,jest szorstkie”, a zadaniem dziecka jest wskazać krążek, o którym opowiedział rodzic. 

6. Dziecko razem z rodzicem siedzą na podłodze. Rodzic układa w odpowiedniej kolejności krążki sensoryczne przed dzieckiem. Dziecko ma za zadanie zapamiętać kolejność ułożonych krążków. Następnie rodzic miesza krążki, a dziecko układa je w zapamiętanej kolejności.

Zabawka dostępna w sklepie Empis.

 


Jeśli cenisz nasze artykuły i naszą działalność, prosimy wspomóż nas przelewem bezpośrednim:

Lub przekazując nam:

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety