Jesteś tutaj

Artykuły użytkownika

Ćwiczenia śródlekcyjne - dlaczego warto po nie sięgnąć?

Ćwiczenia śródlekcyjne
2795

5034

0

Ćwiczenia śródlekcyjne są aktywnościami ruchowymi wprowadzanymi w toku lekcji. Ich celem jest przywrócenie koncentracji uczniów, rozluźnienie i odprężenie psychofizyczne. Pośrednio mogą oddziaływać jako profilaktyka wad postawy i wspomagać prawidłowy rozwój małej i dużej motoryki.

Co zrobić, by uczeń mnie słuchał i rozumiał?

Co zrobić, by uczeń mnie słuchał i rozumiał?
2779

5657

0

Czy masz wrażenie, że Twój uczeń Cię nie słucha i nie rozumie poleceń? A może mówi zbyt głośno lub za cicho? Może zdarza się, że wytwarza uporczywe dźwięki (np. buczenie, gwizdanie, piszczenie) lub ciągle coś mówi do siebie i śpiewa pod nosem? Jeżeli obserwujesz takie zachowania u swoich podopiecznych to z dużym prawdopodobieństwem występują u nich nieprawidłowości w odbieraniu i integrowaniu wrażeń słuchowych.

Którego ucznia skierować do terapeuty SI?

integracja sensoryczna w szkole
2662

9466

0

W pierwszych dniach na pewno zauważyliśmy dzieci które będą z zapałem się uczyć, te które podporządkowują się poleceniom ale także takie, które od pierwszych dni wymagają od nas większej uwagi i częstszej kontroli. Warto popatrzeć na nie pod kontem zaburzeń integracji sensorycznej, gdyż często zdarza się, że nadruchliwość, mniejsza samodzielność czy trudności z koncentracją wynikają z zaburzeń SI.

Zabawy rozwijające zmysł dotyku do zastosowania w przedszkolu

2924

8613

0

Jak już pisałam w innym artykule, „Zrozumieć ucznia z nadwrażliwością dotykową”, zmysł dotyku jest kluczowym w rozwijaniu świadomości ciała, nawiązywaniu prawidłowych relacji z rówieśnikami czy budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Ważne jest więc to, aby na co dzień dbać o jego prawidłowy rozwój i stymulować różnorodnymi bodźcami.

Dlaczego to dziecko jest takie niezdarne?

3427

19658

0

Wielu z nas w swojej codziennej pracy, w szkole czy w przedszkolu, spotyka dzieci o których najłatwiej powiedzieć „niezdara”. Jako ostatnie się ubiera, nie ma dnia żeby się nie przewróciło lub czegoś nie wylało i nawet nasze największe starania mają się na nic, gdy chcemy je nauczyć tańca do przedstawienia. Zazwyczaj uczniowie ci są bardzo grzeczni, lubią zajmować się spokojnymi zabawami i chętnie zajmują nas rozmową. Czasem wręcz zagadują, próbując uniknąć jakieś aktywności ruchowej.

Zrozumieć ucznia z nadwrażliwością dotykową

Jak pomóc uczniowi z nadwrażliwością dotykową
3438

11559

0

W każdej klasie szkolnej nie trudno dostrzec dzieci, które z jakiejś znanej lub mniej znanej przyczyny stronią od kontaktu z rówieśnikami. Zazwyczaj doszukujemy się podłoża tego stanu rzeczy w systemie emocjonalnym, psychice lub po prostu nieśmiałości dziecka. Nierzadko nasze próby pomocy uczniowi, sięgające do metod psychologiczno-pedagogicznych, są nieskuteczne. Takie postawy uczniów mogą bowiem wynikać z nieprawidłowo funkcjonującego, nadwrażliwego, zmysłu dotyku.

Poziomy integracji sensorycznej wg. Ayres- droga do osiągnięcia gotowości szkolnej

poziomy rozwoju dziecka
3692

16775

0

Podstawy gotowości szkolnej wypływają z najwcześniejszych doświadczeń dziecka. Jeżeli w tym czasie wystąpią czynniki blokujące ten naturalny rozwój, osiągnięcie kolejnych etapów będzie utrudnione lub zaburzone. W pracy z dzieckiem, które nie osiągnęło pełnej gotowości szkolnej należy więc cofnąć się do etapu na którym zauważamy problem. Rozwój dziecka następuje bowiem harmonijnie i „przeskakiwanie” trudności spowoduje jedynie ich narastanie w późniejszym czasie.

Nieprawidłowe przetwarzanie bodźców wzrokowych

4030

20739

2

Zmysł wzroku pełni w naszym życiu niezwykle ważną rolę. Dzięki niemu możemy sprawnie poruszać się i orientować w przestrzeni, wykonywać czynności dnia codziennego, uprawiać sporty czy zdobywać wiedzę o świecie. Nieprawidłowe przetwarzanie i integracja bodźców wzrokowych niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka w wielu, aspektach.