Jesteś tutaj

Artykuły użytkownika

Kiedy zajęć terapeutycznych jest za dużo

Kiedy zajęć terapeutycznych jest za dużo
2571

5755

0

Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko z problemami w rozwoju większość z rodziców rozpoczyna poszukiwanie skutecznych form terapii, które poprawią i zoptymalizują funkcjonowanie. Rodzice stają przed dylematem jakie zajęcia wybrać, jak często z nich korzystać i jak odróżnić zajęcia terapeutyczne skuteczne od nieskutecznych. Często się im wydaje, że duża ilość zajęć jest najwłaściwszym sposobem, żeby maksymalnie usprawnić rozwój dziecka. Tymczasem nie ilość, a jakość zajęć oraz ich adekwatność do potrzeb rozwojowych dziecka wpływają na poprawę funkcjonowania.

Przestymulowanie - czy nadmiar zajęć wspomagających zaburzony rozwój jest korzystny dla dzieci? Perspektywa specjalisty i rodzica. Część I.

Przestymulowanie sensoryczne

 „Jeśli mam się zająć drugą osobą, muszę być w stanie zrozumieć ją i jej świat, tak jakbym się w nim znajdował. Muszę zobaczyć świat jej oczami i to jak ona widzi siebie w tym świecie”.

(M. Mayeroff (1971), współpracownik J. Ayres)

 

Przestymulowanie cz II

przestymulowanie integracja sensoryczna
894

5579

0

Wspomaganie rozwoju dziecka a jego wydolność psychofizyczna
W literaturze niezwykle często podkreśla się konieczność stymulacji, wspomagania, wspierania itd. rozwoju dziecka niepełnosprawnego, w małym stopniu pochylając się nad zjawiskiem wydolności układu nerwowego.

Jakie zagrożenia rozwojowe mogą spotkać wcześniaka? Część II

Zagrożenia rozwojowe wcześniaka
979

3003

0

Ośrodkowy układ nerwowy do prawidłowego rozwoju wymaga spełnienia dwóch podstawowych warunków. Pierwszym z nich jest właściwy dopływ bodźców zmysłowych. Drugim czynnikiem dojrzewania układu nerwowego są właściwe warunki rozwoju emocjonalnego...

Jakie zagrożenia rozwojowe mogą spotkać wcześniaka? Część I

Integracja Sensoryczna wcześniak
2953

6439

0

Mimo ogromnego postępu medycyny z roku na rok wzrasta liczba dzieci urodzonych przedwcześnie. Jednocześnie, właśnie postęp w dziedzinie medycyny pozwala na utrzymywanie przy życiu noworodków ważących ok. 500-750 g (za: W. Walas [W] I. Pirogowicz, A. Steciwko, 2008). Pytaniem, które coraz częściej stawiają sobie zarówno przedstawiciele medycyny (głównie neonatolodzy), jak i psychologowie, pedagodzy specjalni jest stan zdrowia i rozwój tych dzieci w przyszłości.

Jak się bawić w domu – aktywności sensoryczno-motoryczne

3304

18591

0

Zwyczajna zabawa z dzieckiem ma wiele korzyści terapeutycznych. To wspólnie spędzony czas, radość, ale także element stymulowania rozwoju. Oto kilka pomysłów na domowe zabawy, które pomogą rozwijać dziecku różne umiejętności.