Marzec 3, 2018      14:18

Jesteś tutaj

Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe?


0

9969

0

Jest grupa dzieci, które mając zaburzenia integracji sensorycznej charakteryzują się intensywnym poszukiwaniem bodźców. Ich zachowanie nacechowane jest niezwykłą tęsknotą za doświadczaniem określonych bodźców o dużej intensywności, najczęściej związanych z ruchem.To nie zawsze są dzieci z ADHD. Czasem mają tylko taki typ zaburzeń przetwarzania sensorycznego, który skutkuje nadmiernym poszukiwaniem wrażeń płynących z ruchu. Oczywiście czy dziecko ma ten typ zaburzeń integracji sensorycznej powinien stwierdzić po dokładnych badaniach specjalista od diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej. Po diagnozie potwierdzającej ten typ zaburzeń powinna rozpocząć się właściwa terapia. Jednak można zastosować kilka prostych zaleceń w domu dla takich "poszukiwaczy wrażeń".

I. Każdego dnia zorganizuj takie zabawy i gry ruchowe, które zabezpieczą odpowiednio większą dawkę ruchu dla dziecka.

II. Proponowany ruch powinien być zorganizowany, a nie chaotyczny.

III. Ruch powinien obfitować w pewien wysiłek mięśniowy.

IV. Kontroluj ilość ruchu gdyż zwykle te dzieci nie wiedzą kiedy go przerwać i po pewnym czasie "nakręcają się" stając się jeszcze bardziej zdezorganizowanymi.

V. Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym i musi odrabiać lekcje, wówczas zorganizuj krótkie przerwy na ruch podczas odrabiania lekcji

A o to kilka propozycji zabaw:

 1. Skakanie na dużej piłce z uszami. Dostosuj wielkość piłki do wzrostu dziecka. Rozstaw na podłodze w linii prostej kilka dużych butelek po napojach wypełnionych piaskiem lub wodą. Urządź zawody w szybkim slalomie między butelkami, skacząc na piłce.
 2. Przygotuj duży karton, poproś by dziecko weszło do środka i położyło sie na podłodze tak by miało ręce i głowę oraz z drugiej strony kartonu nogi na zewnątrz. Zaproponuj toczenie się w kartonie wzdłuż określonej trasy i przenoszenie pluszaków. Dziecko bierze do obu rąk pluszaka i tocząc sie w kartonie przenosi go na koniec trasy.
 3. Huśtanie się w kocu. Dwoje dorosłych trzyma za końce koca, dziecko w środku i huśtamy na boki.
 4. Jazda na hulajnodze, rowerku trójkołowym.
 5. Skakanie na trampolinie lub na pompowanym materacu. Poproś by dziecko podczas skakania łapało puszczane przez ciebie bańki mydlane.
 6. Podczas np. oglądania telewizji prosimy by dziecko zamiast siedzieć na krześle siedziało na dużej pompowanej piłce.
 7. Kołyska na plecach. Połóż się obok dziecka i zaproponuj zabawę w liczenie ile razy każdy z was leżąc na podłodze da radę przenosić ciężar swego ciała raz do przodu raz do tyłu. Daj wygrać czasem dziecku!
 8. Rzuty do celu w pozycji leżącej na brzuchu. Poproś by dziecko ułożyło się na brzuchu. Przed dzieckiem połóż poduszkę. Teraz zaproponuj by dziecko leżąc na brzuchu przed poduszką rzucało oburącz woreczki lub inne małe przedmioty przez poduszkę do ustawionego kartonu lub innego pojemnika.
 9. Skakanie na jednej nodze wzdłuż wyznaczonej trasy. Rozstaw duże butelki na podłodze i zaproponuj slalom ze skakaniem na jednej nodze.
 10. Przygotuj kilka plastikowych butelek napełnionych wodą. Zaproponuj  ich zbieranie i przenoszenie we wskazane miejsce na czas.
 11. Dla nieco starszych dzieci zawsze warto zaproponować wiszenie lub huśtanie się na rękach na drążku umieszczonym między futryną drzwi.
 12. Przygotuj kilka dużych poduch. Zachęcaj dziecko do toczenia się  po nich. Możesz również urządzić walkę na poduchy.
 13. Podwieś worek do boksowania jaki można kupić w sklepach i zachęcaj dziecko do odbijania go rękami lub kopania nogami - stojąc, klęcząc lub leżąc na plecach pod workiem.
 14. Połóż na plecach dziecka ciężką książkę lub plecaczek do którego włóż coś cięższego i zaproponuj zabawę chodzenia na czworakach po pokoju przenosząc książki lub rzeczy wkładane do plecaka.
 15.  Dla nieco starszych dzieci. Usiądźcie z dzieckiem na podłodze plecami do siebie chwyćcie się rękami /zaplatając je na wysokości łokcia/ i opierając się o siebie plecami wstajecie i siadacie.
 16. Walka kogutów. Klęknij naprzeciw dziecka na jednym kolanie - dziecko również klęczy na jednym kolanie. Chwyćcie się teraz za ręce i kto pierwszy kogo przewróci ? Pamiętaj pozwól kilka razy wygrać dziecku !
 17. Zaproponuj dziecku by położyło sie na brzuchu na dużej piłce tak by rękami opierało się przed piłką na podłodze. Teraz rozłóż kilka części układanki obok piłki, a samą układankę w pewnej odległości od piłki. Zaproponuj by idąc na rękach zanosiło kolejne części układanki i ją ułożyło. Możesz asekurować dziecko stojąc z tyłu i lekko podtrzymując je za nogi.

 


Jeśli cenisz nasze artykuły i naszą działalność, prosimy wspomóż nas przelewem bezpośrednim:

Lub przekazując nam:

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety