Czerwiec 22, 2015      09:54

Jesteś tutaj

O co logopeda może zapytać


0

2101

1

1

Pierwsza wizyta w gabinecie logopedy trwa zwykle kilkadziesiąt minut, w tym czasie przeprowadza się wywiad z rodzicem, obserwuje oraz bada dziecko i jeśli to możliwe stawia diagnozę, a w razie konieczności kieruje do innych specjalistów celem dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki. Nie należy się takiej rozmowy obawiać, ale warto wiedzieć o co logopeda może zapytać:

  • Przebieg ciąży i porodu (przyjmowane leki, przebyte choroby, dane z okresu okołoporodowego, stan zdrowia dziecka bez pośrednio po porodzie oraz w okresie adaptacyjnym)
  • Choroby lub obciążenia występujące w najbliższej rodzinie dziecka (wady wzroku i słuchu, choroby genetyczne, dysfunkcje, urazy psychiczne, traumatyczne przeżycia)
  • Ogólny stan zdrowia dziecka (zaburzenia słuchu, wzroku, wady twarzoczaszki i narządów mowy, choroby układu oddechowego, nerwowego, zaburzenia narządów ruchu, przebyte choroby i urazy)
  • Obecny stan rozwoju dziecka, niepokojące objawy, szczególne potrzeby i problemy rozwojowe.

Pamiętajmy, że logopedę – tak samo jak lekarza, nauczyciela, pedagoga – obowiązuje tajemnica zawodowa, a zebrane informacje nie mogą być rozpowszechniane oraz udostępniane osobom trzecim. Ważne, by wszystkie odpowiedzi były zgodne z prawdą, ponieważ tylko rzetelnie zebrany wywiad oraz trafna diagnoza dają możliwość podjęcia właściwej terapii.

 

1 Komentarz

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku
Audio-słowo (niezweryfikowany)    1 rok 10 miesięcy
To bardzo ważne aby rodzice byli przygotowani na pytania o ciążę itd. Czasem ciężko zapytać o to wprost a gdy rodzice będą na to przygotowani będzie dużo łatwiej :)

Szukaj

Formularz wyszukiwania

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety