Dla Terapeutów


Studium przypadku Huberta - dziecko z trisomią chromosomu 16 cz.II

295

1958

0

1

Tabela przedstawia dysfunkcje SI na początku terapii i w chwili obecnej

Systemy sensoryczne

Dysfunkcje SI

Działania terapeutyczne

 W chwili obecnej

System przedsionkowy

Studium przypadku Huberta - dziecko z trisomią chromosomu 16 cz.I

Zdjęcie nr 1. Hubert ma 1 miesiąc
Zdjęcie nr 2. Hubert ma 5 miesięcy
Zdjęcie nr 3. Hubert ma 8 miesięcy
287

1615

0

3

Dane z wywiadu z rodzicami

Hubert urodził się 02.09.2008 r. o czasie, siłami natury, z ciąży drugiej. Ważył 3720 g, został oceniony na 10 punktów w skali Apgar. Zez zbieżny naprzemienny, okresowo obserwowano oczopląs. Obniżone napięcie mięśniowe osiowe. Rozwój ruchowy od początku przebiegał z opóźnieniem – siadał w wieku 13 miesięcy, raczkował od 16 do 18 miesiąca, chodził w wieku 24 miesięcy. Opóźnienia obserwowano również w rozwoju intelektualnym, społecznym i emocjonalnym.

Dziecko z trisomią 16 chromosomu

Dziecko z trisomią 16
Dziecko z trisomią 16
324

1810

0

2

Duplikacja chromosomu 2p.

Pomoce w terapii IS - ćwiczenia

Pomoce w terapii IS - ćwiczenia
542

11431

0

1

W najbliższym czasie będziemy publikować serię 16 propozycji ćwiczeń, z wykorzystywaniem pomocy terapeutycznych, stworzonych z materiałów powszechnie dostępnych.

Pomoce w terapii IS

Pomoce terapeutyczne
567

5146

2

1

Różne sklepy oferują dziś dość szeroki wybór zabawek edukacyjnych, które to terapeuci integracji sensorycznej (IS) mogą wykorzystywać w swojej codziennej pracy terapeutycznej.

ACC przypadek Franka cz.1

acc franek integracja sensoryczna
581

3478

0

1

Franek urodził się z ciąży trzeciej, przebiegającej bez powikłań. Poród nastąpił w 37 tygodniu ciąży, przez CC. Chłopiec uzyskał 10 punktów w skali Apgar, ważył 2950g. Ogólny stan po urodzeniu był dobry. Karmiony naturalnie. Przeszedł fizjologiczną żółtaczkę. Franek zaczął siadać jak miał 7 miesięcy, stać jak miał 10 miesięcy, chodzić w wieku 12 miesięcy, raczkował typowo.

Rozwój mowy – opóźniony, pierwsze wyrazy zaczęły się pojawiać po drugim roku życia.

Co to jest ACC (agenezja ciała modzelowatego)?

drogi nerwowe spoidłowe acc
677

17018

0

1
Lewa i prawa półkula mózgu wymieniają informacje między sobą poprzez złożoną z aksonów strukturę o nazwie spoidło wielkie (corpus callosum) albo inaczej ciało modzelowate, przez spoidło przednie, spoidło hipokampa oraz dwa inne, mniejsze spoidła. Informacje docierające pierwotnie do jednej półkuli przechodzą na drugą stronę z bardzo niewielkim opóźnieniem. Spoidło wielkie mózgu dojrzewa stopniowo przez pierwsze 5-10 lat życia człowieka (za: J.W.

Historia pani Wandy z punktu widzenia terapeuty IS cz II

674

1603

0

1

Podstawą integracji sensorycznej jest prawidłowe rejestrowanie, scalanie oraz przetwarzanie wrażeń, jakie docierają do naszego układu nerwowego. Dzięki temu zdobywamy niezbędną do funkcjonowania wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości. W przypadku pani Wandy mamy do czynienia nie tylko z utratą zmysłu wzroku, ale także z jednoczesnym brakiem możliwości utrzymania równowagi w przestrzeni. W jaki sposób osoba niewidoma z zaburzeniami błędnika może odbierać otoczenie?

Strony


Search

Formularz wyszukiwania

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku

Latest Tweets