Czerwiec 25, 2015      16:11

Jesteś tutaj

Pomoce w terapii IS - ćwiczenia


Pomoce w terapii IS - ćwiczenia
0

11391

0

1

W najbliższym czasie będziemy publikować serię 16 propozycji ćwiczeń, z wykorzystywaniem pomocy terapeutycznych, stworzonych z materiałów powszechnie dostępnych.

Ćwiczenia, które przedstawię służą przede wszystkim usprawnianiu motoryki małej. Poprzez prezentowane ćwiczenia dziecko ćwiczy ruchy dłoni i palców, które – pod wpływem odpowiednich stymulacji – stają się bardziej precyzyjne. Dziecko krok po kroku nabywa umiejętności manipulowania przedmiotami, posługiwania się nimi, rysowania, wycinania, lepienia z plasteliny i w końcu pisania. Dobrze rozwinięta motoryka mała umożliwia także dziecku stawanie się bardziej samodzielnym na co dzień. Aby u dzieci z problemami manualnymi skutecznie rozwijać motorykę małą, ważna jest kwestia doboru odpowiednich ćwiczeń oraz ich systematyczność.

Dziecko wykonując zadanie ćwiczy także skupienie wzroku na przedmiocie – a tym samym rozwija percepcję wzrokową, obustronną koordynację oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest podstawą zdolności uczenia się. Jest to umiejętność niezwykle ważna w nauce pisania. Prościej można powiedzieć: aby ręka słuchała oka w czynnościach takich, jak manipulowanie różnymi przedmiotami, rysowanie czy pisanie. Rozwój koordynacji ruchowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej sprawia, że dziecko nie będzie miało większych trudności z samodzielnym ubieraniem się, rzucaniem i łapaniem piłki, sprawnym posługiwaniem się różnymi przedmiotami codziennego użytku, nie będą mu nastręczać trudności prace plastyczne, nie będzie miało trudności z nauką pisania.

Dziecko rozwija umiejętność skupienia uwagi na tym, co ma w danej chwili wykonać. Uczy się uważnie słuchać tego, co mówi do niego terapeuta. Osiąga więc pewien poziom koncentracji oraz uwagi słuchowej, która pozwala mu na prawidłowe wykonanie zadania. Prezentowane zabawy wspierają umiejętność osiągania odpowiedniego poziomu uwagi. Wspólne pole uwagi jest bowiem kluczowe w procesie uczenia się.

Dziecko, wykonując proponowane aktywności, dostarcza sobie również rozmaitych doświadczeń dotykowych, kształtuje w sobie świadomość schematu ciała, a także rozwija zdolność planowania motorycznego, które jest podstawą wszystkich mniej lub bardziej złożonych umiejętności. Wykonywanie zadań ułatwia  dzieciom uzyskanie płynnych ruchów małej i dużej motoryki –  takich, które są niezbędne, aby rodzić sobie z codziennymi czynnościami w domu, podczas zabawy w przedszkolu, jak i również z nauką w szkole.  

Pomoce, które będziemy przedstawiać w kolejnych ćwiczeniach do terapii wykorzystuję na co dzień z dużym powodzeniem. Aktywności odpowiednio dobrane do wieku oraz potrzeb dziecka, prawidłowe stopniowanie trudności oraz wprowadzanie modyfikacji przynoszą pożądane efekty terapeutyczne. Wierzę, że opisane ćwiczenia posłużą również innym terapeutom w ich codziennej pracy, wniosą powiew świeżości oraz uczynią zajęcia terapeutyczne bardziej atrakcyjnymi.

 

Ćwiczenie nr 1 - Rozpinanie i zapinanie koszuli: http://integracjasensoryczna.info/art/302/rozpinanie-i-zapinanie-koszuli

Ćwiczenie nr 2 - Sznurkowy wąż:                           http://integracjasensoryczna.info/art/307/sznurkowy-waz

Ćwiczenie nr 3 - Kołeczki i gumeczki:                   http://integracjasensoryczna.info/art/308/koleczki-i-gumeczki

Ćwiczenie nr 4 - Kolorowe śrubeczki:                   http://integracjasensoryczna.info/art/312/kolorowe-srubeczki

Ćwczenie nr 5 -  Hop kuleczki do dziureczki:     http://integracjasensoryczna.info/art/313/hop-kuleczki-do-dziureczki

Ćwiczenie nr 6 - Raz do góry - raz do dołu:       http://integracjasensoryczna.info/art/314/raz-do-gory-raz-do-dolu

Ćwiczenie nr 7 - Odczep - przyczep:                 http://integracjasensoryczna.info/art/315/odczep-przyczep

Ćwiczenie nr 8 - Kolorowe włochate węże idą spaćhttp://integracjasensoryczna.info/art/316/kolorowe-wlochate-weze-ida-spac

Ćwiczenie nr 9 - Kolorowe guziki:                 http://integracjasensoryczna.info/art/317/kolorowe-guziki

Ćwiczenie nr 10 - Karty i spinacze:           http://integracjasensoryczna.info/art/318/karty-i-spinacze

Ćwiczenie nr 11 - Patyczki do dziurek: http://integracjasensoryczna.info/art/319/patyczki-do-dziurek

Ćwiczenie nr 12 - Kolorowe kubeczki:   http://integracjasensoryczna.info/art/320/kolorowe-kubeczki

Ćwiczenie nr 13 - Segregujemy kolorami: http://integracjasensoryczna.info/art/322/segregujemy-kolorami

Ćwiczenie nr 14 - Trener ręki:                 http://integracjasensoryczna.info/art/324/trener-reki

Ćwiczenie nr 15 - Liczymy koraliki:     http://integracjasensoryczna.info/art/325/liczymy-koraliki

Ćwiczenie nr 16 - Nawlekanie koralików: http://integracjasensoryczna.info/art/327/nawlekanie-koralikow

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku

Szukaj

Formularz wyszukiwania

CAPTCHA
Pytanie weryfikujące czy aby na pewno jesteś człowiekiem, zadawane w celu zabezpieczenia przed spamem.
Image CAPTCHA
Wpisz litery pokazane na obrazku

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety