Zabawa tak samo jak karmienie czy pielęgnacja, jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Zabawki to rekwizyty, dzięki którym dziecko ma możliwość rozwijania umiejętności zabawy, ale nie są one niezbędne. W pierwszych latach życia dzieci potrzebują nie tylko zabawek, ale przede wszystkim przedmiotów do zabawy, czyli materiałów i przedmiotów z życia codziennego, które dają możliwość różnorodnego zastosowania. Zabawa jest świetnym sposobem na tworzenie i kształtowanie więzi uczuciowych pomiędzy rodzicami, a dzieckiem. Wspólna zabawa jest niepowtarzalną okazją do spędzania czasu z naszym dzieckiem, a także do poznania jego zdolności, ograniczeń, preferencji czy charakteru. To również szansa na poznanie samego siebie, swojego otoczenia oraz innych osób.  Wszelkie chwytanie, zgniatanie, wałkowanie, lepienie, to wszystko nie tylko pobudza nam dotyk u dzieci i czucie głębokie, a dodatkowo stymuluje do pracy motorykę  małą, wpływa na pracę mięśni i palców oraz poprawia sprawność i precyzję ruchów i kształtuje prawidłowe napięcie mięśniowe.  Również pobudza i rozwija koordynację ręka-oko, która jest tak ważna w czasie wykonywania codziennych czynności.
 
Takie masy plastyczne można wykonać w domu, stanowią świetną zabawę dla całej rodziny.
 
Domowa ciastolina
 
Co jest potrzebne:
  • miska
  • 2 szkalnki mąki
  • 1 szklanka soli
  • 2 łyżki oleju 
  • 2 łyżki proszku do pieczenia
  • naturalne barwniki, jak curry, kurkuma, 
  • 1,5 szklanki wrzącej wody
  • mieszadło najlepiej drewniane
My wszystkie składniki wrzuciłyśmy do miski wlałyśmy wrzątek i mieszałyśmy, kiedy masa ostygła zaczęła się zabawa i ugniatanie rękami. Kiedy masa zaczyna przypominać konsystencją, sklepową ciastolinę, możemy z niej wycinać, lepić, ozdabiać ją i wszelkie inne rzeczy z nić robić, przez co również pobudzamy naszą kreatywność.
 
Magiczny piasek
 
Mieszamy mąkę (ok. 6 szklanek) z olejem (1 szklanka) i wyrabiamy. 
 
Rewelacyjna prosta zabawa, która nie tylko pobudza doznania sensoryczne i stymuluje zmysł dotyku, ale również rozwija motorykę małą, czyli usprawnia manipulowanie dłońmi i palcami. Potwierdzamy minął drugi dzień, a piasek wciąż mokry.
 
Czyste malowanie
 
Potrzebne są torebki foliowe lub koszulki, takie jak do segregatora. Mąka, farby lub barwnik spożywczy oraz taśma i troszkę wody. Do koszulki foliowej wsypujemy mąkę, 2-3 łyżki, dodajemy  farbę lub barwnik, można troszkę rozcieńczyć wodą, zaklejamy i wieszamy na oknie. W ten sposób nie tylko stymulujemy układ dotykowy, percepcję wzrokową czy koordynację ręka- oko, ale również rozwija kreatywność, wyobraźnie, a także uwrażliwia na sztukę – odpręża, relaksuje i  wycisza.
 
Ciecz nienewtownowska
 
Płyny newtonowskie to na przykład woda. Kiedy ją przelewamy czy uderzamy dłonią w jej powierzchnię, cały czas jest płynna. Płyny nienewtonowskie zachowują się inaczej. W zależności od rodzaju, przypominają zachowaniem ciała stałe.
 
Do wykonania cieczy nieniewtonowskiej niezbędne będą następujące elementy:
  • miska lub mały basen
  • mąka ziemniaczana (skrobia) lub kukurydziana,  my wykorzystałyśmy mieszankę
  • woda
  • narzędzie do odmierzania skrobi i wody