luty 8, 2018      16:56

Jesteś tutaj

Stopnie rozwoju ślinienia


Stopnie rozwoju ślinienia
0

5157

0

Kontrola ślinienia rozwija sie stopniowo. Jest powiązana z postawą, poziomem aktywności ruchowej i rozwojem kontroli oralno-motorycznej.

Ślinienie czasem pojawia sie gdy dziecko uczy się nowych umiejętności ruchowych i może utrzymywać się do czasu aż ta czynność nie zautomatyzuje się. Ślinienie w sposób naturalny pojawia sie podczas, przed i trochę po tym jak wyżynają się dziecku ząbki.

Patrząc na rozwój dziecka można wytypować naturalne etapy rozwoju ślinienia. Niemowlaki produkują niewiele śliny w pierwszych trzech miesiącach. Kiedy produkcja śliny zwiększa się to kontrola nad nią jest wspomagana przez grawitację w pozycji na plecach lub w pozycji pochylonej. Gdy dziecko zaczyna inicjować pierwsze wczesne ruchy podnosząc głowę i obracając, może pojawiać się ślinienie. Do szóstego miesiąca życia dziecko może kontrolować ślinienie w pozycji na plecach, na brzuchu i w podtrzymywanym siedzeniu chyba, że zaczyna ząbkować lub używać rąk by coś chwytać lub manipulować, wówczas kontrola ślinienia się obniża. Kiedy dziecko rozwija umiejętności w zakresie motoryki małej, które wymagają koncentracji uwagi również poziom kontroli ślinienia obniża się w sposób naturalny. Większe ślinienie może być też widoczne przed, w czasie i po karmieniu. Dopiero około dziewiątego miesiąca nie powinno już pojawiać się nadmierne ślinienie podczas karmienia i jedzenia. Ślinienie czasem pojawia się w sposób naturalny również wówczas gdy dziecko zdobywa nowe umiejętności ruchowe, zwłaszcza w zakresie motoryki małej ale również w czasie rozwoju poszczególnych stadiów motoryki dużej. Szczególnie jest to widoczne w początkowym okresie samodzielnego chodzenia.  Jednak około piętnastego miesiąca życia już nie powinno pojawiać się ślinienie podczas chodzenia, nadal jednak może być widoczne podczas nauki nowych czynności wymagających precyzji. Około dwudziestego czwartego miesiąca życia dziecko osiągając właściwą organizację zdolności w zakresie motoryki dużej, małej i w zakresie mowy /równoważniki zdań/ nie powinno już się ślinić.

1-3 miesięcy

w pozycji na plecach lub półleżąc - nie ślini się

w pozycji na brzuchu lub w podtrzymywanym siedzeniu może się ślinić

6 miesięcy

w pozycji na plecach, na brzuchu, siedząc - kontroluje ślinienie się. Może się ślinić gdy gaworzy lub używa rączek do zabawy. Ślini się również gdy rosną mu ząbki.

9 miesięcy

Nie ślini się nawet gdy zdobywa nowe umiejętności w zakresie motoryki dużej. Ślini się podczas ząbkowania.

15 miesięcy

Nie ślini się nawet gdy zdobywa nowe umiejętności w zakresie motoryki dużej. Może ślinić się gdy zdobywa nowe umiejętności w zakresie motoryki małej lub podczas wykonywania zadań z zakresu motoryki małej.

18 miesięcy

Nie ślini się podczas zdobywania nowe umiejętności w zakresie motoryki małej. Nie ślini się podczas wykonywania precyzyjnych zadań w zakresie motoryki małej. Może ślinić się podczas karmienia, nowych angażujących zabaw i podczas rozbierania .

24 miesiące

Nie ślini się podczas większości z zaawansowanych aktywności w zakresie motoryki małej, podczas rysowania, podczas wymawiania prostych zdań /równoważników zdań/ , podczas gdy sam jada, rozbierania, czy nowych zabaw.

 

opracowane na podstawie "Pre-Fiding Skills" S.Morris i M.Klein. Tucson. Arizona. USA.


Jeśli cenisz nasze artykuły i naszą działalność, prosimy wspomóż nas przelewem bezpośrednim:

Lub przekazując nam:

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety