Zaburzenia Integracji Sensorycznej


Wycieczka po układzie proprioceptywnym

Propriocepcja w SI

Poniżej prezentacja którą przygotawała Zespół Szkół nr 3 we Włocławku na nasz konkurs. Prezentacja została oceniona przez Zbigniewa Przyrowskiego naszego redaktora naczelnego jako wyczerpująca temat i bardzo dobra, dlatego też zdecydowaliśmy się umieścić ją na naszym portalu by każdy szukający wiedzy o systemie Prioproceptywnym mógł skorzystać z wiedzy zawartej w tym znakomitym materiale:

 

 

Przestymulowanie - czy nadmiar zajęć wspomagających zaburzony rozwój jest korzystny dla dzieci? Perspektywa specjalisty i rodzica. Część I.

Przestymulowanie sensoryczne

 „Jeśli mam się zająć drugą osobą, muszę być w stanie zrozumieć ją i jej świat, tak jakbym się w nim znajdował. Muszę zobaczyć świat jej oczami i to jak ona widzi siebie w tym świecie”.

(M. Mayeroff (1971), współpracownik J. Ayres)

 

Prawdopodobne przyczyn zaburzeń integracji sensorycznej /czynniki ryzyka zaburzeń przetwarzania sensorycznego/

Niestety naukowcy nie są zgodni co do przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej. Wymienia się wiele możliwych przyczyn podobnie jak w wypadku spektrum autyzmu, czy ADHD. Ponieważ jak wskazują badania wzrasta systematycznie ilość dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego to pytanie o przyczyny staje się bardzo ważnym. Obecnie obserwuje się w przeciętnej populacji około 15% i więcej dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. W Stanach Zjednoczonych szacuje się że może być 15 milionów dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej /L.J.Miller2006/.

Objawy prawdopodobnych zaburzeń modulacji sensorycznej /poszukiwanie wrażeń/

podwrażliwość
W kilku poprzednich artykułach przedstawiłem charakterystykę dzieci z zaburzeniami modulacji sensorycznej, które są nadwrażliwe sensorycznie. Jest jednak grupa dzieci, które mając zaburzenia modulacji sensorycznej charakteryzują się intensywnym poszukiwaniem bodźców sensorycznych. Ich zachowanie nacechowane jest niezwykłą tęsknotą za doświadczaniem określonych bodźców o dużej intensywności, najczęściej związanych z ruchem.

Typologia zaburzeń integracji sensorycznej

J.Ayres przez lata badań i analiz opracowanymi przez siebie standartowymi narzędziami oceniającymi różne procesy sensoryczne stworzyła teorię integracji sensorycznej i zidentyfikowała typy zaburzeń integracji sensorycznej. W swoich badaniach wskazała na związki i wzajemne zależności funkcji motorycznych i sensorycznych oraz zauważyła ich wpływ na percepcję sensoryczną. Ayres wskazała na krytyczne znaczenie w rozwoju dziecka systemów: przedsionkowego, dotykowego i proprioceptywnego.


Podgląd

 

No Publications

Search

Formularz wyszukiwania


Latest Tweets