Jesteś tutaj

Terapia


Padaczka a Terapia Integracji Sensorycznej

padaczka a terapia si
3200

7606

0

Czy dziecko z padaczką nie powinno uczestniczyć w terapii integracji sensorycznej?

Właściwie nie ma ogólnych i jednoznacznych przeciwwskazań do prowadzenia terapii integracji sensorycznej dla dzieci z padaczką. Jednak o pewnych ważnych rzeczach z prowadzeniem terapii dzieci z padaczką każdy terapeuta wiedzieć powinien.

Istnieje wiele różnorakich czynników wewnętrznych i zewnętrznych odpowiedzialnych za nieprawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych mózgu, które mogą spowodować napad padaczkowy. 

Teoria integracji sensorycznej dr Ayres w diagnozie i terapii dzieci z mózgowym porażeniem

Mózgowe porażenie dziecięce i integracja sensoryczna
3097

8084

0

Z tego artykułu dowiecie się jakie są przyczyny zaburzeń integracji sensorycznych w mózgowym porażeniu dziecięcym,oraz jakie rodzaje tych zaburzeń występują. Wyjaśniamy również jakie są przeciwskazania do prowadzenia terapii integracji sensorycznej z dziećmi z MPDZ.

Trening słuchowy dr Guy Berarda

Trening słuchowy dr Guy Berarda
2473

4440

2

Istnieje wiele treningów słuchowych jedne bardziej znane inne mniej. Stosowane w różnych celach. Terapeuci integracji sensorycznej zalecają je jako narzędzia uzupełniające tę formę terapii. Jednak treningi słuchowe są głównie zalecane przez logopedów w określonych celach związanych z ich specyfiką terapeutyczną. Tym artykułem chcemy rozpocząć cykl mający na celu przybliżyć czytelnikom główne informacje o znanych treningach słuchowych ze szczególnym uwzględnieniem ich związków z integracją sensoryczną.

Parametry terapii integracji sensorycznej cz. I - sala terapeutyczna

sensis sala si
3463

17512

0

Terapia integracji sensorycznej wymaga właściwej sali o odpowiednich wymiarach wyposażonej w specjalistyczny sprzęt. Sprzęt do terapii integracji sensorycznej używany jest do wspomagania, modyfikowania albo przywracania funkcji w zaburzeniach integracji sensorycznej. Terapia integracji sensorycznej to zorganizowany proces, a nie chaotyczne na chybił trafił wybierane przez terapeutę zabawy z dzieckiem. 

Dieta sensoryczna

dieta sensoryczna
3380

15827

0
Każdy z nas ma preferencje sensoryczne. Kształtują one nasz indywidualny profil sensoryczny. Kiedy procesy sensoryczne właściwie funkcjonują ten profil sensoryczny charakteryzuje w jakieś części nasze zachowanie. Różnimy się w swoich reakcjach ale jeśli mieszczą się one w pewnych granicach nazwanych umownie normą nie trzeba podejmować żadnych specjalnych działań. Jednak jest duża grupa osób, dzieci, które mają problemy z integracją sensoryczną.

Terapia oralna w integracji sensorycznej

2609

44278

1

Zaczynając terapię tej sfery terapeuta musi pamiętać o tym by nie odrywać jej od oddziaływań na całe ciało. Dlatego powinien angażować dziecko w ćwiczenia dostarczające wrażeń przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych w obrębie całego ciała. Ćwiczenia w zakresie dużej motoryki niejako przygotują do bardziej wymagających ćwiczeń w obrębie sfery oralnej. Ćwiczenia te mają też za zadanie regulację i zrównoważenie poziomu pobudzenia i wyciszenia /zrównoważenie mechanizmów hamowania i pobudzania w ośrodkowym układzie nerwowym/.

Terapia sensoryczna zintegrowana z treningiem słuchowym

Tomatis Integracja Sesnoryczna
1835

8866

0

Terapeuci integracji sensorycznej stosujący odpowiednie ćwiczenia oparte o bodźcowanie układu nerwowego wejściowymi informacjami przedsionkowymi do tej pory usprawniali /po badaniach Ayres/ procesy uczenia się, postawy, ruchu, praksji oraz procesy słuchowo – językowe. Terapeuci treningów słuchowych usprawniali również procesy słuchowo-językowe poprzez bodźcowanie układu nerwowego wykorzystując dźwięk w formie  elektronicznie przetworzonej.

Obciążona kamizelka terapeutyczna /OKT/

kamizelka terapeutyczna obciążona
3006

5878

0

Jednym ze środków terapeutycznych, stosowanym na zalecenie terapeuty po gruntownej dokładnej diagnozie jest obciążona kamizelka terapeutyczna. Obciążona kamizelka terapeutyczna jest stosowana jako jeden z możliwych elementów diety sensorycznej opracowywanej na podstawie diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej. Po raz pierwszy w Polsce taką kamizelkę w terapii dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej zastosował Z. Przyrowski jeszcze w końcu lat 90-tych dwudziestego wieku. Wszystkie obserwacje i badania wskazują, że wrażenia czucia głębokiego i propriocepcji dostarczane przez tą kamizelkę obniżają pobudzenie  i wzmacniają funkcjonalną uwagę do celowej aktywności.

Strony


Podgląd

 

No Publications

Search

Formularz wyszukiwania


Latest Tweets