Jesteś tutaj

Logopedzi


Wybiórczość jedzenia z punktu widzenia dziecka

Wybiórczość jedzenia z punktu widzenia dziecka
2586

5813

0
Mogłoby się wydawać, że spożywanie pokarmów jest przyjemnością. Jedzenie, które jemy oferuje nam bogate doznania sensoryczne w postaci różnych kolorów, smaków, kształtów, faktur, zapachów. Spożywanie różnych pokarmów angażuje zatem wszystkie systemy sensoryczne jednocześnie. W przypadku dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego jedzenie może być udręką, przykrym obowiązkiem, bo przecież coś trzeba jeść, aby żyć.

Stopnie rozwoju ślinienia

Stopnie rozwoju ślinienia
2557

5658

0

Kontrola ślinienia rozwija sie stopniowo. Jest powiązana z postawą, poziomem aktywności ruchowej i rozwojem kontroli oralno-motorycznej.

Ślinienie czasem pojawia sie gdy dziecko uczy się nowych umiejętności ruchowych i może utrzymywać się do czasu aż ta czynność nie zautomatyzuje się. Ślinienie w sposób naturalny pojawia sie podczas, przed i trochę po tym jak wyżynają się dziecku ząbki.

Mowa a rozwój posturalny

3000

23129

0

Mowa i użytkowanie języka są najbardziej złożonymi i wyjątkowymi funkcjami, które człowiek nabywa. Język przyśpiesza proces uczenia się i umożliwia integrację dziecka ze społeczeństwem. Rozpoznano wiele zaburzeń mowy i języka. Spośród nich tylko niektóre mogą łączyć się z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Wybiórczość jedzenia – problem oralno-motoryczny czy zaburzenia SI?

2839

31851

0

Wybiórczość jedzenia u dziecka jest niewątpliwie stresująca zarówno dla niego, jak i dla jego rodziców. Dzieci z wybiórczością pokarmową mają problemy oralno-motoryczne i/lub zaburzenia integracji sensorycznej. Jeżeli u dziecka występuje wybiórczość pokarmowa, rodzic powinien skontaktować się z logopedą. Jeżeli selektywność pokarmowa związana jest z zaburzeniami integracji sensorycznej – również z terapeutą SI.

I.Problemy oralno-motoryczne

Terapia integracji sensorycznej w zaburzeniach mowy

2863

13494

0

W początku lat osiemdziesiątych dr Ayres opisała w jednym ze swoich artykułów zależności pomiędzy rozwojem językowym, a integracją sensoryczną co stało się przyczynkiem do wykorzystania terapii integracji sensorycznej wśród dzieci z zaburzeniami językowymi.

Problemy w zakresie procesów sensorycznych (logopedzi)

2798

5871

0
Nadreaktywność 
 
  • Reakcje dziecka w odpowiedzi na określony bodziec są silniejsze niż oczekiwane.
  • Nadmierna reakcja na stymulację wyzwala zwiększone napięcie mięśni ogranicza powtórzenia ruchów.
  • W odpowiedzi na dotknięcie zębów pojawia się odruch kąsania.
  • Dziecko łatwo reaguje odruchem wymiotnym.
  • Reakcja dziecka jest zbyt silna w odpowiedzi na stymulację sensoryczną związaną z jedzeniem. 
Możliwe przyczyny:

    Zależność nadmiernego ślinienia z zaburzeniami integracji sensorycznej

    ślinotok a integracja sensoryczna
    2759

    37621

    1
    Terapeuci integracji sensorycznej - logopedzi często spotykają się z dziećmi mającymi problemy w artykulacji i wydłużony okres ślinienia. Najczęściej dzieci te prezentują również nieprawidłowe napięcie mięśniowe i związane z tym przejawy nieprawidłowego rozwoju posturalnego. W teorii integracji sensorycznej nieprawidłowy rozwój posturalny wiąże się z niektórymi zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Nadmierne ślinienie może być powiązane z problemami posturalnymi.

    Apraksja oralna

    3159

    7404

    0

    Apraksja oralna jest zaburzeniem, w którym dziecko, zwykle późno zaczynające mówić, nie jest w stanie odpowiednio skoordynować i/lub zainicjować ruchów szczęki, ust i języka (tzw artykulatorów).

    Strony


    Podgląd

     

    No Publications

    Search

    Formularz wyszukiwania


    Latest Tweets