luty 2, 2015      21:35

Jesteś tutaj

O nas


0

21901

1

Szanowni Państwo, z pewnością zgodzicie się z nami że dzieci są naszym szczęściem i naszą przyszłością. Pragniemy dla nich wszystkiego co najlepsze i dla tego celu jesteśmy w stanie poświęcić bardzo wiele. Nie chcemy pogodzić się z sytuacją w której nie będziemy w stanie sprostać wymaganiom współczesnego świata i zapewnić dziecku chociaż przeciętnego bytu. A gdy już wreszcie, pomimo wszystkich przeciwności i trudów, staniemy się rodzicami pragniemy nie tylko obdarowywać nasze dzieci wszystkim co najlepsze, ale także chcielibyśmy by stały się, czasem ponad ich niestety możliwości, wybitne - wysokie oceny w szkole, mnóstwo dobrych znajomych, grzeczne i posłuszne, szczęśliwe, z wspaniałymi perspektywami na przyszłość. Jeśli więc coś jest nie tak jak sobie wymarzyliśmy zaczynamy szukać przyczyn. Jedną z nich mogą być zaburzenia Integracji Sensorycznej, któremu to zagadnieniu chcemy poświęcić nasz portal.

Żyjemy w czasach niesamowitego postępu naukowego, który obejmuje oprócz dostrzeganych na każdym kroku nowinek technicznych, także rozwój w takich dziedzinach jak psychologia, socjologia, pedagogika i tym podobnych. Ma to swoje oczywiste zalety, ale również niesie ze sobą wiele zagrożeń. Nowe teorie z tych właśnie dziedzin, dziś głoszonych jako prawda, za jakiś czas mogą się okazać pomyłką, a przecież ich stosowanie może zaważyć na naszym i naszych dzieci życiu. Co gorsza często jednocześnie jesteśmy przekonywani do słuszności zupełnie wykluczających się teorii, wzorców zachowań, metod nauczania. Postęp techniczny sprawił że niemal każdy człowiek jest codziennie zasypywany dziesiątkami informacji, często w formie rozrywkowej (seriali, filmów, gier w których promowane są określone wzorce zachowań), a gdy sami próbujemy się czegoś dowiedzieć używając np. Internetu niejednokrotnie spotykamy się z dziesiątkami opinii często sprzecznymi ze sobą, co więcej trudno rozróżnić gdzie wypowiada się osoba niekompetentna, a gdzie profesjonalista, któremu możemy zaufać. Jak w tym wszystkim się połapać, komu wierzyć? Zwłaszcza jeśli stawką jest prawidłowy, dobry rozwój naszych dzieci?

 

Nie ma tu prostych odpowiedzi, prostych rozwiązań, zwłaszcza że przecież zdarzają się tacy ludzie którzy pod pozorem pomocy próbują nam coś wcisnąć, żeby na nas zarobić nie dbając wcale o nasze dobro. Problem stanowią również wzorce i obrazy jakie nam są przedstawiane w mediach, gdzie na ogół widzimy albo wyreżyserowane sytuacje, albo zupełnie skrajne przypadki czy to gdy widzimy życie bogaczy, czy też gdy się nam pokazuje skrajne patologie. Może to zaburzyć naszą ocenę tego co w zachowaniu i rozwoju naszych dzieci jest normalne, a co nie. Musimy się więc postarać i włożyć wysiłek w pozyskiwanie rzetelnej wiedzy. Byśmy umieli choćby w podstawowym zakresie odróżnić jakie zachowania są wynikiem błędów wychowawczych, jakie złego otoczenia, a jakie wynikają z zaburzeń natury bardziej medycznej by móc odpowiednio reagować. Dziecko nie radzi sobie z nauką i ma problemy z koncentracją? Może to zły nauczyciel, albo klasa która nie sprzyja nauce. Może nasze dziecko nie przykłada się, bo zbyt łatwo mu odpuszczamy i pobłażamy?  A może problem leży głębiej, np w zaburzeniach integracji sensorycznej, ADHD, lub inne? Rodzic nie może byś specjalistą z każdej dziedziny, ale pewną podstawową wiedzę może i powinien posiadać. I tu właśnie pojawiamy się my.

 

Integracja Sensoryczna i terapia jej zaburzeń to właśnie jedna “nowinek” w świecie naukowym, która stała się bardzo popularna w Polsce. Jak z każdą popularną metodą tak i z terapią Integracji Sensorycznej istnieje ryzyko nadużywania jej poprzez przypisywanie zaburzeń osobom które ich nie mają, jak swego czasu nagminnie dzieciom które były po prostu ruchliwe przypisywano ADHD. Takie sytuacje mogą szkodzić zarówno dzieciom jak i samej metodzie która jeśli jest prowadzona z należytą staranności przynosi dobre efekty. Inicjując powstanie tego portalu, pragniemy upowszechniać wśród rodziców wiedzę na ten temat tak by z jednej strony nie dali naciągnąć się osobom niekompetentnym, jak również by gdy rzeczywiście zachodzi potrzeba nie bali się i z pełnym przekonaniem posyłali swoje pociechy na diagnozę i terapię. Chcemy być miejscem gdzie rodzice odnajdą profesjonalne porady i odpowiedzi na pojawiające się pytania o rozwój ich dzieci. Chcemy, drodzy rodzice pomagać wam na jakże trudnej drodze wychowywania dzieci.

 

Chcemy jednak również pomagać terapeutą. Między innymi w wyniku nie najlepszej i niestabilnej sytuacji ekonomicznej Polska boryka się z bardzo niskim przyrostem naturalnym, można wręcz powiedzieć z katastrofą demograficzną. Nieuniknionym skutkiem tej sytuacji będzie bez wątpienia coraz mocniej uwidaczniający się spadek dostępności wszelkich instytucji, usług i produktów dedykowanych dla najmłodszych, dla naszych dzieci. Państwa Polskiego nie będzie stać, a przedsiębiorcą nie będzie się opłacać prowadzić wielu szkół, przychodni, gabinetów dla dzieci z problemami. Nie jesteśmy wstanie nic na to poradzić, ale to co możemy my, państwo i prywatni przedsiębiorcy to dbać o to by przy zmniejszającej się dostępności przynajmniej wzrastała jakość. Chcemy na naszym portalu zamieszczać materiały, które będą wspierały i pobudzały samodoskonalenie się terapeutów SI, ale także wychowawców, nauczycieli i psychologów którzy będąc w szkole mogą już obserowawać pewne zjawiska i powinni zgłaszać swoje obserwacje rodzicom. Co więcej, chcielibyśmy właśnie promować takich terapetów, którym zależy na rozwijaniu się, ale przede wszystkim zależy na dobru ich podopiecznych, nie zaś głównie na zarobku. Wreszcie chcielibyśmy przyczyniać się do postępu w nauce o Integracji Sensorycznej.

Marzymy też aby nasz portal stał się miejscem spotkań rodziców i terapeutów, miejscem gdzie można znaleźć poradę i gdzie można komuś pomóc. Miejscem gdzie będziemy mogli znaleźć dobrych specjalistów, którzy będą umieli i chcieli pomagać dzieciom, ale i miejscem gdzie dobry specjalista będzie mógł dotrzeć do szerszego grona potrzebujących, bez przeznaczania na reklamy dużych nakładów finansowych. Miejscem gdzie wszyscy będziemy się mogli w dobrej atmosferze dla wspólnego pożytku spotykać i gromadzić wokół naszej wspólnej troski o dzieci.

Naszą misją jest dobro waszych dzieci i dobry rozwój wiedzy i praktyki Integracji Sensorycznej. Liczymy na waszą pomoc!

 

1 Komentarz

Mazur (niezweryfikowany)    4 lata 5 miesięcy
Dzień dobry! Portal bardzo mi się podoba. Świetne treści!

Jeśli cenisz nasze artykuły i naszą działalność, prosimy wspomóż nas przelewem bezpośrednim:

Lub przekazując nam:

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety