Jesteś tutaj

Integracja Sensoryczna


Wycieczka po układzie proprioceptywnym

Propriocepcja w SI

Poniżej prezentacja którą przygotawała Zespół Szkół nr 3 we Włocławku na nasz konkurs. Prezentacja została oceniona przez Zbigniewa Przyrowskiego naszego redaktora naczelnego jako wyczerpująca temat i bardzo dobra, dlatego też zdecydowaliśmy się umieścić ją na naszym portalu by każdy szukający wiedzy o systemie Prioproceptywnym mógł skorzystać z wiedzy zawartej w tym znakomitym materiale:

 

 

Komputerowy Asystent Terapii Integracji Sensorycznej – KATIS

Komputerowy Asystent Terapii Integracji Sensorycznej - KATIS to pierwszy taki inteligentny program diagnostyczno-terapeutyczny przeznaczony do badania i prowadzenia terapii dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Inteligentny bo uczy się coraz precyzyjniej analizować wyniki badań oraz terapii wraz z wzrastającą ilością badanych dzieci. Asystent bo pomaga, towarzyszy rodzicowi, a w szczególności terapeucie w diagnozowaniu, programowaniu i prowadzeniu terapii.

Przestymulowanie - czy nadmiar zajęć wspomagających zaburzony rozwój jest korzystny dla dzieci? Perspektywa specjalisty i rodzica. Część I.

Przestymulowanie sensoryczne

 „Jeśli mam się zająć drugą osobą, muszę być w stanie zrozumieć ją i jej świat, tak jakbym się w nim znajdował. Muszę zobaczyć świat jej oczami i to jak ona widzi siebie w tym świecie”.

(M. Mayeroff (1971), współpracownik J. Ayres)

 

Prawdopodobne przyczyn zaburzeń integracji sensorycznej /czynniki ryzyka zaburzeń przetwarzania sensorycznego/

Niestety naukowcy nie są zgodni co do przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej. Wymienia się wiele możliwych przyczyn podobnie jak w wypadku spektrum autyzmu, czy ADHD. Ponieważ jak wskazują badania wzrasta systematycznie ilość dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego to pytanie o przyczyny staje się bardzo ważnym. Obecnie obserwuje się w przeciętnej populacji około 15% i więcej dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. W Stanach Zjednoczonych szacuje się że może być 15 milionów dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej /L.J.Miller2006/.

Objawy prawdopodobnych zaburzeń modulacji sensorycznej /poszukiwanie wrażeń/

podwrażliwość
W kilku poprzednich artykułach przedstawiłem charakterystykę dzieci z zaburzeniami modulacji sensorycznej, które są nadwrażliwe sensorycznie. Jest jednak grupa dzieci, które mając zaburzenia modulacji sensorycznej charakteryzują się intensywnym poszukiwaniem bodźców sensorycznych. Ich zachowanie nacechowane jest niezwykłą tęsknotą za doświadczaniem określonych bodźców o dużej intensywności, najczęściej związanych z ruchem.

Kim była A.Jean. Ayres twórca terapii integracji sensorycznej?

Ayres

Dr. A.Jean Ayres urodziła się w 1923 roku w San Joaquin Valley stan Kalifornia USA. Ukończyła studia z zakresu terapii zajęciowej uzyskując stopień magistra na Uniwersytecie Południowej Kalifornii / University of Southern California  USC/ w 1954 roku . W 1961 roku uzyskała stopień doktora w zakresie psychologii uczenia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii USC.

Objawy prawdopodobnych zaburzeń modulacji sensorycznej ( nadwrażliwość przedsionkowa)

nadwrażliwość przedsionkowa
2665

31110

0

Zachowanie dzieci nadwrażliwych sensorycznie jest różne i zależy od ich profilu sensorycznego. Jedne będą nadwrażliwe na dotyk i dźwięki, inne na zapachy, światło i dotyk itd. Każda konfiguracja nadwrażliwości skutkuje zestawem charakterystycznych zachowań. System przedsionkowy jest bardzo złożony, rejestruje różne rodzaje ruchu, położenia głowy w przestrzeni, a nawet siłę grawitacji. Ze względu na swą złożoność przy nieprawidłowym funkcjonowaniu skutkuje różnymi zachowaniami. By dokładnie ustalić typ zaburzeń przedsionkowych konieczna jest fachowa diagnoza.

Objawy prawdopodobnych zaburzeń modulacji sensorycznej (nadwrażliwość słuchowa)

zmysł słuchu zaburzenia integracji sensorycznej
3230

31574

0

System nerwowy dzieci z zaburzeniami modulacji sensorycznej jest nadmiernie aktywny, pobudzony. Dziecko ciągle stara się kontrolować otoczenie szybko reagując na nowe nawet o niewielkiej sile bodźce. Nadmiar bodźców dezorganizuje mechanizm filtrowania, różnicowania dźwięków ważnych od nieistotnych, informacji istotnych dla percepcji od „śmieci” informacyjnych. Przeładowanie systemu nerwowego wywołuje próby ucieczki, unikania bodźców – pojawiają się reakcje obronne.

Strony


Podgląd

 

No Publications

Search

Formularz wyszukiwania


Latest Tweets