Sierpień 19, 2017      15:54

Jesteś tutaj

Prawidłowy rozwój funkcji pokarmowych


Prawidłowy rozwój funkcji pokarmowych
0

2106

0

Opracowano na podstawie /Norma Development Marsha Dunn Kein, M.Ed,. OTR Nancy Harrs Ossman, OTR Barbara Tracy, PT/

Warunek dobrego karmienia butelką – dziecko musi się „napracować”, żeby zaspokoić głód. Smoczek nie powinien być za miękki, dziurka nie może być zbyt duża, aby pokarm nie wlewał się sam do jamy ustnej. Butelkę ze smoczkiem układamy zawsze prostopadle bo buzi dziecka.

Tabela 1 - Butelka wiek /0 do 24 m-cy/

tabela 1 butelka

Jedzenie rączkami jest rzeczą naturalną. Dla dziecka to podstawowy rozwój umiejętności manipulowania pacami, czucie dłoni i precyzji palców. Kształtowanie czucia buzi, jej wnętrza, warg, dziąseł. To zabawa i przygoda, ale przede wszystkim to wielki krok ku samodzielności!

Tabela 2 - Palce /1 do 24 m-cy/

tabela 2 palce

Karmienie łyżeczką – dziecko zazwyczaj próbuje ją gryźć. Podczas podawania jedzenia łyżeczką, podsuwamy ją w osi twarzy, prostopadle do niej i kładziemy na dolnej wardze, czekamy aż górna warga zamknie się na niej i dopiero łyżeczkę wysuwamy. Wtedy dziecko lekko ściągnie górną wargą pokarm z łyżki – chodzi o aktywne jedzenie!

Jeśli maluch nie ściąga pokarmu, możemy docisnąć łyżeczką język dziecka  - domknie wargi – wysuwamy łyżkę z buzi. NIE ocieramy łyżeczki o górną wargę by ściągnąć z niej pokarm.

Tabela 3 - Łyżka, widelec /1 do 24 m-cy/

tabela 3 łyżka i widelec

Tabela 3 - Kubek /6-30 m-cy/

tabela 4 kubek


Jeśli cenisz nasze artykuły i naszą działalność, prosimy wspomóż nas przelewem bezpośrednim:

Lub przekazując nam:

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety