Październik 2, 2017      15:50

Jesteś tutaj

Kim była A.Jean. Ayres twórca terapii integracji sensorycznej?


Ayres

Dr. A.Jean Ayres urodziła się w 1923 roku w San Joaquin Valley stan Kalifornia USA. Ukończyła studia z zakresu terapii zajęciowej uzyskując stopień magistra na Uniwersytecie Południowej Kalifornii / University of Southern California  USC/ w 1954 roku . W 1961 roku uzyskała stopień doktora w zakresie psychologii uczenia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii USC. W latach 1964 - 1966 ukończyła studia podoktoranckie w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego / National Institute of Mental Health/ w Instytucie Badań Mózgu /Brain Reasearch Institute/ i w Instytucie Rozwoju Dziecka  / Institut of Child Development na Uniwersytecie Kalifornijskim  w Los Angeles /UCLA/.

Od 1959 roku została przyjęta do grona profesorów wykładowców na Uniwersytecie Południowej Kalifornii na dwóch wydziałach: terapii zajęciowej i psychologii uczenia się. W 1967 roku publikuje jeden ze swoich pierwszych artykułów w pracy zbiorowej Readings In Learning Disability pod tytułem Typy deficytów percepcyjno-motorycznych u dzieci z trudnościami w uczeniu się /Types of perceptual motor deficits In children with learning difficulties/ obok takich autorów jak M. Frostig, N.C.Kephart, D. Wechsler czy J.P. Gilford. Praca nad rozwojem teorii integracji sensorycznej zaowocowała publikacją w 1972 r. Południowo Kalifornijskich Testów Integracji Sensorycznej /Southern California Sensory Integration Tests/  i w 1975 roku Południowo Kalifornijskiego Testu Oczopląsu Porotacyjnego  /Southern California Postrotary Nystagmus Test/.  W 1975 roku J. Ayres otwiera Klinikę  /Ayers Clinic/ w Torance w Kalifornii. Początkowo była to prywatna klinika w której prowadzono terapie integracji sensorycznej pod opieką J. Ayres. Klinika szybko stała się popularna i wkrótce stała się  Centrum /nonprofit/ Terapii i Badań Integracji Sensorycznej stowarzyszonym z Międzynarodową Organizacji Integracji Sensorycznej / Sensory Integratin International/. W roku 1985 przechdząc w stan spoczynku Ayres została emerytowanym profesorem Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Podczas wielu lat twórczej pracy dr J. Ayres opracowała przeszło 20 testów i opublikowała przeszło 50 naukowych artykułów w różnych profesjonalnych czasopismach. Napisała również dwie dziś szeroko znane książki Sensory Integration and The Child /Integracja Sensoryczna i Dziecko/ oraz Sensory Integration and Learning Disorders /Integracja sensoryczna i trudności w uczeniu się/. Ponieważ kształciła na specjalnych kursach terapeutów integracji sensorycznej postanowiła nakręcić filmy szkoleniowe. Nakręciła cztery profesjonalne filmy szkoleniowe, które do dziś są wykorzystywane podczas kursów integracji sensorycznej na całym świecie w tym w Polskim Stowarzyszeniu Terapeutów Integracji Sensorycznej.

Dr J. Ayres za swą wieloletnią pracę została wyróżniona najwyższymi odznaczeniami American Ocupational Therapy Association : Eleonor Clark Slagle Lectureship w 1963 roku i Award of Merit w 1965 roku. W 1973 roku została członkiem grona naukowego  American Occupational Therapy Association. J. Ayres zmarła po długiej walce z chorobą nowotworową 16 grudnia 1988 roku. 

 

Tags: 

Jeśli cenisz nasze artykuły i naszą działalność, prosimy wspomóż nas przelewem bezpośrednim:

Lub przekazując nam:

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety