Jesteś tutaj

Integracja Sensoryczna


Objawy prawdopodobnych zaburzeń modulacji sensorycznej (nadwrażliwość dotykowa)

3351

21981

0

Jest rzeczą powszechną, iż na wielu stronach w Internecie przedstawiane są listy objawów zaburzeń integracji sensorycznej. Zwykle są to bardziej lub mniej obszerne listy w których można znaleźć właściwie wszystkie rodzaje zaburzeń w funkcjonowaniu dziecka. Czytając je często odnosimy wrażenie, że niemal każde dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej. Tak jednak nie jest - to temat, którym zajmiemy się w jednym z kolejnych artykułów na naszym Portalu.

Integracja sensoryczna w przedszkolu cz. I

3212

10157

0

Właściwie zaprojektowane otoczenie w którym przebywa dziecko ma duży wpływ na rozwój integracji sensorycznej. Sala przedszkolna może być miejscem gdzie w interakcji z otoczeniem dziecko wbudowuje w system nerwowy właściwe reakcje na bodźce sensoryczne rozwijając i kształtując prawidłowe zachowanie lub nie powodując pogłębienie problemów. Otoczenie dziecka w przedszkolu to nie tylko przedmioty ale również osoby –inne dzieci a przede wszystkim nauczyciel - wychowawca. Nauczyciel wywiera ogromny wpływ na rozwój dziecka . Interakcje nauczyciel- dziecko powinny być warunkowane świadomością roli jaka odgrywa on w rozwoju procesów integracji sensorycznej mających wpływ na zachowanie dziecka.

Dziecko Nadreaktywne

3579

23381

0

Dzieci z nadreaktywnością reagują za bardzo, zbyt często lub zbyt długo na bodźce sensoryczne. Często są przytłoczeni, przeciążeni bodźcami sensorycznymi które dla innych nie są dezorganizujące i przeciążające. Są wówczas poirytowane, grymaśne, drażliwe, nadwrażliwe emocjonalnie. Czasem w takich sytuacjach zachowują się impulsywnie i agresywnie. 

Integracja sensoryczna

łódka podwieszana - integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna to umiejętność naszego mózgu, która pozwala odczuwać,  porządkować,  składać w spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce – wzrokowe, słuchowe, dotykowe, pochodzące z ruchu i grawitacji czy wreszcie węchowe i smakowe. Mózg nabywa i rozwija tą umiejętność przez całe życie, choć najbardziej intensywnie w pierwszych kilku latach życia dziecka.

Nieprawidłowe przetwarzanie bodźców wzrokowych

4030

20739

2

Zmysł wzroku pełni w naszym życiu niezwykle ważną rolę. Dzięki niemu możemy sprawnie poruszać się i orientować w przestrzeni, wykonywać czynności dnia codziennego, uprawiać sporty czy zdobywać wiedzę o świecie. Nieprawidłowe przetwarzanie i integracja bodźców wzrokowych niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka w wielu, aspektach.

Dziecko podreaktywne

dziecko podreaktywne
3208

19943

0

Dziecko podreaktywne sensorycznie jest postrzegane jako mniej inteligentne. Ma wąskie najczęściej intelektualne, poznawcze zainteresowania w których są naprawdę dobre. Unika zwykle zabaw ruchowych. Ma kłopoty z rozwojem komunikacji społecznej ze względu na swoją bierność w inicjowaniu i udziale w zabawach. Często nie reaguje na polecenia w grupie. Najczęściej ma niską samoocenę.

XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa

XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa
XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa
XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa
XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa
3878

2196

0

W dniach 23-24 września w Krakowie (XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa) w Centrum Kongresowym ICE odbyła się konferencja z cyklu „Jesień Pediatryczna”. W dniach 14-15 października w Warszawie (VIII Krajowa Konferencja Szkoleniowa) w Centrum Kongresowym GROMADA odbędzie się bliźniacza konferencja. 

Przestymulowanie - czy nadmiar zajęć jest korzystny dla rozwoju dzieci? Część I

1586

7706

0

Każdy z nas jest inny. Nie ma dwojga takich samych ludzi na świecie. Rozwijamy się jednak według określonej sekwencji i według określonych praw

Strony


Podgląd

 

No Publications

Search

Formularz wyszukiwania


Latest Tweets