Styczeń 30, 2024      15:51

Jesteś tutaj

Karty kontrastowe – zabawa, która rozwija. Poradnik dla rodziców


Karty Kontrastowe

Obowiązkowym elementem wyprawki niemowlęcej są karty kontrastowe. To niezastąpione narzędzie do stymulowania wzroku maluszka, a także do świetnej zabawy i budowania więzi między rodzicami a dzieckiem. Karty kontrastowe mają wiele zalet, jednak należy wiedzieć, jak z nich korzystać. Podpowiadamy, od kiedy i w jaki sposób używać kart kontrastowych!

Rozwój wzroku niemowlęcia

Wzrok jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów noworodka. Dziecko w pierwszych tygodniach życia najlepiej widzi osoby i przedmioty znajdujące się w odległości 20-30 cm od jego oczu. Wszystko, co dalej, jest rozmyte, niewyraźne. Noworodek nie rozróżnia kolorów, wszystko jawi mu się w biało-czarnych (ewentualnych szarych) barwach. Ograniczenia te mają swoje uzasadnienie – chronią maluszka przed nadmiarem bodźców i umożliwiają stopniowe, spokojne i bezpieczne poznawanie otaczającego świata.

Miesięczne niemowlę, oprócz kontrastowych zestawień bieli i czerni, zaczyna dostrzegać jaskrawą czerwień. Natomiast w 3. miesiącu życia widzi już także inne wyraziste kolory: zielony, niebieski i żółty. W tym okresie dziecko zaczyna podążać wzrokiem za interesującymi je osobami i przedmiotami.

W 4. miesiącu życia wzrok malucha zaczyna powoli się wyostrzać, dziecko nabywa umiejętności widzenia obuocznego.

W drugiej połowie pierwszego roku życia dziecko zaczyna widzieć mniej jaskrawe kolory oraz dostrzegać różnice w odcieniach, polepsza się też ostrość widzenia.

Roczne dziecko widzi i rozróżnia większość barw, dostrzega szczegóły, a jego pole widzenia jest prawie tak szerokie, jak u osób dorosłych.

Karty kontrastowe – idealny prezent dla maluszka

Świetnym sposobem na stymulację wzroku od pierwszych chwil życia maluszka jest korzystanie z kart kontrastowych. Zabawki tego typu to nic innego jak duże, wyraźne, proste grafiki (czarno-białe dla najmłodszych dzieci oraz z elementami kolorowymi dla kilkumiesięcznych niemowląt) umieszczone na pojedynczych kartach. Ćwiczenia z kartami kontrastowymi wzbudzają zainteresowanie maluszka, pozwalają skupić wzrok na danym obiekcie – początkowo na kilka sekund, a z czasem nawet na kilka czy kilkanaście minut. Karty kontrastowe uaktywniają komórki mózgowe niemowlęcia, wpływają na tworzenie się nowych połączeń nerwowych w mózgu.

Karty kontrastowe pomagają również w nabywaniu umiejętności poznawczych. Mogą służyć też jako pomoc w nauce kolorów i kształtów, w naśladowaniu odgłosów zwierząt czy pojazdów przedstawionych na obrazkach. Zabawa z kartami kontrastowymi to także świetna okazja do spędzania czasu z maluszkiem i budowania niepowtarzalnej więzi między dzieckiem a jego opiekunami. 

Od kiedy używać kart kontrastowych?

Po karty kontrastowe można sięgnąć już w pierwszych dniach życia maluszka. Ważne, aby znajdowały się na nich czarno-białe, proste wzory. Noworodki nie widzą wyraźnie, nie odróżniają kolorów, a czarno-białe obrazki pozwalają skupić na nich wzrok oraz przyzwyczaić narząd wzroku do poznawania otoczenia. Niemowlętom, które ukończyły 3. miesiąc życia, można zaproponować karty czarno-białe wzbogacone elementami czerwonymi, niebieskimi, zielonymi i żółtymi.

W jaki sposób używać kart kontrastowych dla niemowląt?

Kart kontrastowych można używać na wiele sposobów. Jednym z nich jest pokazywanie pojedynczych obrazków maluszkowi, gdy leży na plecach lub na boku, w odległości około 2-30 centymetrów od jego twarzy. Taka zabawa może być doskonałą motywacją dla maluszka do przekręcania główki lub unoszenia jej, a także do leżenia na brzuszku.

Karty kontrastowe można umieścić również w różnych miejscach domu, w których przebywa maluszek – pozwoli to na stymulację wzrokową niemowlęcia w jego codziennym środowisku. Świetnym pomysłem jest stworzenie karuzeli z obrazkami – potrzebujesz do tego koła, sznurka, dziurkacza oraz kart kontrastowych z obrazkami dopasowanymi do wieku maluszka.

Karty kontrastowe mogą sprawdzić się też w podróży oraz na spacerach. Nie zajmują dużo miejsca w torbie, a zapewnią atrakcję podczas długiej drogi. 

Pamiętaj, aby korzystać z kart kontrastowych, gdy dziecko jest najedzone, wypoczęte, przewinięte i ma dobry nastrój – w innym wypadku maluszek może zniechęcić się do zabawy.

Karty kontrastowe DIY

Karty kontrastowe można wykonać samodzielnie w domu. Potrzebne są do tego:

  • blok techniczny w kolorze czarnym,
  • blok techniczny w kolorze białym,
  • nożyczki,
  • klej.

Przygotuj dwa kartoniki (biały i czarny) o takich samych wymiarach i sklej je ze sobą. Następnie wytnij różne figury z białego i czarnego papieru i przyklej kontrastowo po obu stronach kart, tj. np. białe serce na czarnej stronie, a czarną chmurkę na białą stronę. Jeśli chcesz przygotować karty kontrastowe DIY dla kilkumiesięcznego niemowlaka, wprowadź również elementy czerwone, zielone, niebieskie lub żółte.

Artykuł Zewnętrzny


Jeśli cenisz nasze artykuły i naszą działalność, prosimy wspomóż nas przelewem bezpośrednim:

Lub przekazując nam:

Popularne Artykuły


Ostatnie Tweety