Wiek dziecka

Motoryka duża

Motoryka precyzyjna dłoni i mowa

4 miesiąc

W pozycji na brzuszku unosi wysoko głowę, opierając klatkę piersiową na przedramionach, podtrzymywane pod pachy w pozycji pionowej opiera się lekko na nóżkach wyprostowanych w kolanach, w pozycji na plecach unosi głowę i pręży się w sobie, gdy je biorą na ręce, w pozycji pionowej trzyma głowę prosto i pewnie, podczas próby trakcyjnej uniesienie głowy i lekko zgiętych nóg, przy dotykaniu podłoża naprzemiennie zgina i prostuje kończyny w kolanach i stawach skokowych.

Przerywa ssanie i odwraca głowę w kierunku dźwięku, chwyta całą dłonią przedmiot podany mu do ręki i trzyma go przez kilkanaście sekund, potem wkłada go do ust  – koordynacja ręka–usta lub wypuszcza go z ręki i traci z nim kontakt, stawia opór gdy dorośli odbierają mu przedmiot trzymany w ręku, wypuszcza z ręki klocek, gdy mu podać do drugiej ręki inny klocek, w chwilach dobrego nastroju śmieje się głośno i radośnie, obmacuje kołderkę obiema rękami, bawi się palcami własnych rąk i śledzi ich ruchy, pojawiają się głoski szczelinowe – podobne do w, okrzyki radości.

5 miesiąc

W pozycji na plecach unosi głowę i barki, trzymane za rączki samo próbuje unieść się do pozycji siedzącej, a podciągnięte siada, w pozycji na plecach unosi nogi do góry, zgina je i wyprostowuje, w pozycji na plecach wykonuje mostek, śledząc ruch przedmiotu nad głową, przerywa podparcie na przedramionach przez oderwanie ramion od podłoża przy powtarzających się ruchach wyprostnych uniesionych nóg – „pływanie”.

W pozycji na brzuszku trzyma wysoko głowę i w tym położeniu śledzi ruch przedmiotu przesuwanego przed jego oczami, przestaje płakać słysząc z bliskiej odległości dźwięki instrumentu, śpiew lub pieszczotliwą mowę matki, w kontakcie z matką próbuje gaworzyć, powtarzając przeciągłe i gardłowo gaaaa, łłłłłłłłł, yłłłłł, ełłłłł, chwyta przedmiot, stosując chwyt małpki (nakładkowy) – polega on na tym, że dziecko próbuje złapać przedmiot od góry całą dłonią tak jakby chciało nałożyć ją na przedmiot i przygląda mu się, spycha rączką kartkę papieru położoną mu na twarzy.

6 miesiąc

Siedzi trzymając się poręczy łózka, z pozycji na plecach przewraca się na brzuszek, z pozycji na brzuszku przewraca się na plecy, w pozycji na plecach bawi się palcami swoich nóg, w pozycji na brzuszku podnosi wysoko głowę i tułów, opierając się na wyprostowanych ramionach, podtrzymywane pod pachy stoi mocno na nogach wyprostowanych w kolanach i stawach biodrowych, próbuje stąpać, zginając przeważnie jedną nogę.

Obmacuje raczkami powierzchnię stołu, trzyma w obu rękach po jednym przedmiocie jednocześnie i ogląda je lub wkłada do ust. Energicznie szeleści papierem i rozdziera go na kawałki, w pozycji na plecach wyciąga rączki do osoby dorosłej, oczekując wzięcia na ręce, siada w pozycji na plecach, trzymając się mocno palców osoby dorosłej, je z łyżki. Chwyt dłoniowy – całą powierzchnią dłoni i wyprostowanym kciukiem, jest on bardziej zaawansowany ponieważ dziecko uruchamia staw łokciowy w celu nakierowania ręki na przedmiot i podniesienia go. Chwyta go czterema palcami (z wyłączeniem kciuka). Brak kciuka ułatwia w tym wypadku chwyt. Pozwala on także na sprawne manipulowanie przedmiotami jedną ręką (uderzanie, potrząsanie, zgniatanie itp.). Gaworzenie – szeregowanie rozmaitych wyraźnych sylab ze zmianą siły dźwięku i wysokości tonu. Jest ona odruchem warunkowym i wyraźnym treningiem słuchu.